Jutun lähetti Kokemusta on , Kesäkuun 2, 2009 kello: 13:35:20
Re: Kotleetin nesteytysVastineena juttuun: Re: Kotleetin nesteytys, jonka kirjoitti: Kariluotoska , Toukokuun 30, 2009 kello: 23:07:04:
Kariluotoska kirjoitti:
» Toistaiseksi menee hyvin. Vedin normaalin rooibosämpärin lisäksi Gatoraden (sitä löyty lähikaupasta) ja sellaisen Vitamin Everyday-putelin mikä sisältää vitamiineja ja taisi olla magnesiumia ja söin juustonaksuja että se suola sitoisi lientä ämmään. Pysyin tajuissani! Viimeksi Stadi Gamesissa aloin jo kanavoida henkiä loppupäivästä, nyt oli kupoli lähes normikunnossa.» Tuloksena tupla. Kyllä kannatti nesteyttää :-D Ans kattoo nyt riittääkö pelkkä nesteytys auttamaan yli huomisenkin päivän, aika hyvin kuitenkin tuo aurinko käy ihmiseen. Vähän on sellainen olo että enemmänkin olis voinu juoda, litra viiteen tuntiin ei ihan riittänyt.
» Mut et tällä kokeilulla voin suositella jos joukossa on muitakin helleherkkiä! Joukolla ryyppäämään vaan. Kiitoksia kaikille vastanneille, teistä oli apua :-)
Olen tehnyt aktiivista nesteytystä jo vuosien ajan ja tulokset ovat parantuneet huomattavasti. Vesi on hyvä ja sitä saa hanasta ilmaiseksi (ja laatu parempaa kuin pullovedellä). Vettä pitää juoda todella paljon kolmen startin päivänä, minulla menee talvella 3-4l ja kesällä n.6l per päivä. Olen hakenut tämän kevään aikana itselleni hyvää ja toimivaa urheilujuomaa ja vihdoin löytyi. Käytän edelleen paljon vettä, mutta kun on tiedossa että päivän vesimäärä nousee yli 3 litran, niin otan tueksi H3O PRO urheilujuomajauheen ja sekoitan sen ohjeesta poiketen 0,75 litraan vettä. Näin imeytyminen paranee ja veden juontitarpeen kokonaismäärä pienenee, lisäksi tuosta saa lisäenergiaa ja korvausta kivennäisaineiden hävikkiin. Tarve juosta vessassa vähenee, kun ohi virtaavan veden määrä pienenee. Tästä ei mene vatsa sekaisin ja maistuukin asiallisen juotavalle, jopa hyvälle. Suosittelen, voittaa helposti jäähdytetyn hien juonnin.