Jutun lähetti taitaa olla , Syyskuun 9, 2009 kello: 17:16:12
Re: PiirM-kisoistaVastineena juttuun: Re: PiirM-kisoista, jonka kirjoitti: Aki Korhonen , Syyskuun 9, 2009 kello: 14:08:35:
Aki Korhonen kirjoitti:
» Onko oikeasti niin, että jos piirinmestaruuskisat on käyty kahdella agility radalla, niin tulos ei oikeuta SM-karkeloihin? Mielestäni aika typerää, jos näin on. :/» Lainauksia säännöistä: "Yksilöpiirinmestaruuskilpailu koostuu kahdesta kilpailusta, joiden
» yhteistulos ratkaisee piirinmestaruuskilpailun sijoitukset.
» Toinen kilpailuista käydään agilityradalla ja toinen hyppyradalla."» "Piirinmestaruuskilpailun voittaja (tuloksella 0,00) on oikeutettu
» osallistumaan seuraavan vuoden SM‐kilpailuun, mikäli piirinmestaruuskilpailu
» on käyty tässä ohjeessa esitetyllä tavalla"Niin se taitaa olla (hölmöä, kun säännöt sanovat että radat pitää olla agi + hyppy. Samoin, kun jos piirinmestaruus ratkotaan vain yhdellä agilityradalla, niin ei kelpaa.
Hölmöä on myös se, että jos juoksee virallisessa joukkuekisassa nollan, niin se ei kelpaa mihinkään eikä edes joukkuetulosta merkata kilpailukirjaan.
Epäselvää näyttää olevan myös siinä, että sertejä ei voi jakaa, jos piirinmestaruuskilpailu on rajoitettu vain piirin alueen koirakoille.
Uudet säännöt on osittain vielä melko epäselviä ja juuri esim. tuollaiselle sinun esittämällesi esimerkille ei löydy selvää vastausta. Olisihan se kuitenkin ansaittu sm-paikka siinä kuin agi+hyppyratayhteistuloskin (ja vielä vähän enemmänkin).