Jutun lähetti yksi kisaajista , Heinäkuun 20, 2009 kello: 14:05:45
lämpöhalvausVastineena juttuun: Re: MM-karsinta palaute, jonka kirjoitti: puurot ja vellit sekaisin , Heinäkuun 20, 2009 kello: 13:15:21:
Koira on juuri astumassa lähtöviivalle, saa sairaskohtauksen, ohjaaja nappaa koiransa syliin ja ryntää ulos. koiraa vilvoitellaan ja ihmetellään joukolla. Kuulutus kertoo aivan hetken kuluttua että ko koira tulee starttaamaan juoksuisten jälkeen, eli korkeintaan 15 min kohtausesta - jos tuomari sen sallii. Ja tuomarihan salli
Tosiasiahan on että kilpailuviettinen koira varmasti suorittaa radan jos siihen suinkin kykenee. Ihmetyttää enemmänkin, että näin kunnianhimoisiako me ohjaajat olemme, että vaarannamme kisakaverimme elämän ja pidämme sitä vain urheiluvälineenä? käsittääkseni kisapaikalla ei ollut nimettyä eläinlääkäriä, eikä tuossa ajassa koiran tilaa olisi pystytty huolella tutkimaan vaikka sellainen olisi paikalla ollutkin.