Jutun lähetti ohhoh , Huhtikuun 15, 2009 kello: 23:06:14
Re: Back On Trackille dopingvaro ruotsissaVastineena juttuun: Re: Back On Trackille dopingvaro ruotsissa, jonka kirjoitti: niinpä onkin , Huhtikuun 13, 2009 kello: 21:26:31:
Ja itseasiassa myös lämmittely jos se tehdään ohjaajan toimesta koiraa juoksuttamalla. Sitten sellainen lämmittely missä koira menee remmi löysällä ja ilman käskyjä on omaehtoista koiralle ja siksi ei ole douppinkia.
niinpä onkin kirjoitti:
» riippuu miten lukee kirjoitti:
» » Periaatteessa myös Suomessa koirahieronta on kielletty.» » 3 § Koiran suorituskykyyn vaikuttaminen
» » Eläinsuojelulain mukaan eläimen suorituskyvyn keinotekoinen kohottaminen, alentaminen tai ylläpitäminen
» » lääkkeillä taikka muilla vastaavilla aineilla tai valmisteilla on kielletty. Koiran karvapeitteen ja kirsun käsittely
» » väriaineilla sekä karvan käsittely aineilla, jotka vaikuttavat karvan laatuun tai karvapeitteen muotoon on
» » kiellettyä.
» » Koiran suorituskykyyn ennen koiratapahtumaa tai sen aikana ei saa vaikuttaa tai pyrkiä vaikuttamaan minkään
» » kemiallisen aineen, lääkkeen tai hoitotoimenpiteen avulla.» » Saisivat olla vähän selvemmät nuo dopingsäännöt
» Totta tosiaan. Hieronta, osteopaattinen hoito, kiropraktiikka yms. näyttäisivät ihan oikeastaan olevan kiellettyjä. Sehän on selvästi sanottu tuossa lopussa... tai hoitotoimenpiteen avulla.
» Ja koska siinä ei ole poissuljettu mm. em. hoitoja, niin kiellettyjähän nuo sitten ovat. Tosi typerää.
» Kannattaa siis alkaa varomaan kisapaikoilla mitä ääneen puhuu omien koirien hieronta yms. ajoista ja käynneistä.