Jutun lähetti kisatyömyyränä , Huhtikuun 11, 2009 kello: 09:36:54
Re: Sisäänheittäjien käytösVastineena juttuun: Re: Sisäänheittäjien käytös, jonka kirjoitti: tarkennusta kaivataan , Huhtikuun 10, 2009 kello: 01:42:16:
Ei, eihän tuomari sentään voi hylätä, jos ei koirakko tule suorittamaan omalla suoritusvuorollaan.
Meillä ollaan toimittu siten, että jos ei ole ajoissa omalla paikallaan, voi sitten tulla koko luokan viimeisenä. Jos silloin on ajoissa paikalla.
Meillä ei isoissa kisoissa odotella ja huudella kovinkaan kauaa vaan lähetetään seuraava matkaan.Kerran on käynyt niin ettei mattimyöhänen ehtinyt omalle paikaalleen ja oli sitten jossain metikössä kun viimeinen koirakko oli radalla. Kun ei näkynyt eikä kuulunut ei sitä ooteltu ja näin hänet kirjattiin poissaolleeksi siitä luokasta.
Mikä siinä on niin vaikeaa olla siellä lähtöalueen lähistöllä ja seurata mikä koirakko on radalla ja vähän seurata ketä se sisäänheittäjä etsii.
Sillehän voi myös sanoa, että numero se ja se olen minä ja odottelen tässä "nurkan takana"
tarkennusta kaivataan kirjoitti:
» Tarkoitatko siis tuomari ohjeistaneen, että mikäli kisaaja ei ole odottamassa vuoroaan aloitusesteen takana silloin kun edellinen koira vielä suorittaa rataa, niin suoritus voidaan hylätä ja ottaa seuraava kisaaja peliin?!?» Niina kirjoitti:
» » Tiedoksi vaan, että myös tuomari voi suorituksesi hylätä jo ennen kuin se alkaakaa. Viime kisoissa, joissa olin töissä, tuomari ohjeistei, että jos ei kisaaja ole vuoroaan esteen takana oottamassa, niin otetaan seuraava kisaaja peliin. Voipi siis olla syytä ottaa sisäänheittäjän ohjeistus tosissaan... Luoja näitä kakaroita, jotka luulevat tietävänsä kaiken ja pursuavat tuota minä-asennettaan.