Jutun lähetti Suoritusrauha! , Helmikuun 19, 2009 kello: 13:42:31
Re: SisäänheittäjäVastineena juttuun: Sisäänheittäjä, jonka kirjoitti: kisaaja , Helmikuun 18, 2009 kello: 05:51:24:
Mielestäni paras vaihtoehto on, että kun edellinen koirakko on ihan maalisuoralla (tai jopa juuri hypännyt viimeisen esteen), menee seuraava koirakko valmistautumaan. Nämä karsinat, joissa muutama koira odottelee, on hyvä ratkaisu, mutta sieltäkin tullaan siis lähtöön vasta, kun edellinen koirakko on maalisuoralla / maalissa.
Kisoja järjestävä seura voi laittaa starteilleen osallistujarajoitukset, niin eivät päivät veny ihan tolkuttomiksi eikä myöskään aikatauluja tarvitse vetää liian tiukoiksi.
Eihän muissakaan urheilukilpailuissa, vaikkapa seiväshypyssä, seuraava urheilija lähde suoritukseen, kun edellinen on vielä patjalla. Ja varsinkin kun on kyse koirista, jotka saattavat käyttäyty arvaamattomasti, olisi suoritusrauha, niin radalla kuin lähtöalueella, suotava.