Jutun lähetti piirin Mestaruuskisojen säännöt , Syyskuun 17, 2008 kello: 21:47:59
Re: Helsingin piirin Mestaruus-kilpailut 2008Vastineena juttuun: Re: Helsingin piirin Mestaruus-kilpailut 2008, jonka kirjoitti: susi , Syyskuun 17, 2008 kello: 21:41:09:
» Miten BATilla sai olla mukana 4 joukkuetta? Säännöissähän sanotaa, että joukkueita saa olla 3 per seura, mutta ne saavat olla vapaavalintaista säkäluokkaa.
Hskp: sivuilta sääntöjä:
Piirinmestaruus, yksilö- ja joukkuekisa
Yksilökisaan saavat osallistua koirat joiden pääasiallinen sijoituspaikka on piirin alueella, riippumatta omistajan tai ohjaajan kotipaikasta
Joukkuekisaan saavat osallistua kennelpiirin alueelle rekisteröidyt yhdistykset riippumatta siitä ovatko yksittäiset koirakot piiristä vai ei. Koirat saavat olla myös X-rotuisia tai alempien luokkien koiria.
Joukkueeseen ilmoitetaan neljä koiraa ja vara
Kolmen parhaan tulos lasketaan lopputulokseen
Jokainen yhdistys saa lähettää kolme joukkuetta säkäluokasta riippumatta
Edellisen vuoden piirinmestaruusjoukkueet saavat lisäksi osallistua ylimääräisinä kisaan, edellyttäen että joukkueessa on vaihtunut enintään yksi kilpailija
Helsingin seudun kennelpiirin joukkuemestaruudesta eivät saa kilpailla koirat, jotka ovat osallistuneet myös jonkin muun kennelpiirin joukkuemestaruuskisaan.