Jutun lähetti Siru ja Lily , Helmikuun 27, 2007 time: 07:20:34
Re: Tuus Laventelilulla (Saga)Vastineena juttuun: Tuus Laventelilulla (Saga), jonka kirjoitti: Eija , Helmikuun 26, 2007 time: 10:51:43:
Hei kaikille Sykeröläisille! Kuulumisistaan kertoo "pahnanpohjimmainen" eli Nupo Nuupsale, joka on asustellut meillä nyt 4 päivää. Poju on melkoinen tapaus; kiltti kuin enkeli ja sitten taas aivan "Eppu-Heppu-Hepulikoira". Hankittiin häkki, mutta se on ihan kamala paikka - kasattiin se pois. Pikkumies nukkuu kyllä yöt, mutta omassa pahvilaatikkoon tehdyssä pesässään, minne koko päivän kantaa tuon "isosiskopuolensa" Emma kropain luita piiloon! Hauska heppu! Emman hermoja poju on pari kertaa koetellut tosissaan ja saanut rähinät aikaiseksi; ruoka, pallo ja minä(Emman alfamami) olemme Emmalle niin pyhiä asioita, että niihin ei saa kukaan (edes) pentu puuttua tai kajota! Ja Emman takapuoli - neiti ei pidä ulkonakaan takapuolessa nuuskivista pojista, mutta Nupohan ei sitä muista. Taitaa tulla valtavat urosgeenit kunhan ne heräävät! Ulkona Nupo haluaa loikkia kuin kenguru pikin hankiä, mutta kun tulee niin äkkiä kylmä! Kertaakaan poju ei ole sisälle kakkinut, touhu-pisuja tulee milloin minnekin, välillä jop paperille. Ruoka maistuu, ehkä liiankin hyvin, mutta painoa oli 5kg, kun eilen punnitsimme eläinlääkärireissulle(Emman rokotus) oikealla vaa'alla.
Nupon kasvamista voi seurata päiväkirjana pojun blogilta http://nupo.vuodatus.net
Käykäähän ilmoittamassa Sanna Laine-Evansille (sanna@cybermudi.net)innokkuutenne Suomen Mudiyhdistyksen laajentamiseen Suomen Mudi- ja Kroatianpaimenkoira yhdistykseksi! Tosin itse kuulun jo tuohon pelkkään Mudiyhdistykseenkin, sillä meidät kropain omistajatkin otettiin sinne mukaan jo alusta alkaen; nimimuutos kuulosti hyvältä!
Siru ja kropait Emma & Nupo