Re: Karsintaa arvokisoihin


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti 💩 , Kesäkuun 24, 2016 kello: 21:56:53
----------------------------------------------------------------------

Re: Karsintaa arvokisoihin

Vastineena juttuun: Re: Karsintaa arvokisoihin, jonka kirjoitti: keskinkertainen koirakko , Kesäkuun 24, 2016 kello: 10:13:12:

Oletko todella niin itsekäs että pidät implisiittisenä oikeutenasi osallistua SM-kilpailuun jonka järjestää joku muu? Täysin huomioimatta kenenkään muun panosta, sinulla on oikeus osallistua SM-kilpailuun vain koska olet omassa päässäsi päättänyt että se on sinun vuotesi kohokohta? Millä järjellä järjestäjät ovat sinulle velkaa mitään, etenkään mahdollisuuden osallistua kilpailuun jossa ratkotaan kuka on Suomen paras? Jos haluat kisata arvokilpailussa niin sinun voidaan olettaa panostavan arvokilpailun edellyttämä työmäärä sinne päästäksesi.

Sinun SM-kilpailuihisi osallistuminen vie järjestäjien aikaa PALJON enemmän kuin MINUUTIN. Alkaen ilmoittautumisista ja osallistumisoikeuksien tarkastamisista, puhumattakaan kisapäivänä tapahtuvasta työstä kilpailusi eteen, on suoritukseen kuluttamasi aika naurettavaa nappikauppaa. Voisit jäädä kannustamaan ja seuraamaan muita suorituksia myös osallistumatta itse, mutta päätät heittää lusikan nurkkaan jos et pääse itse radalle. Omasi on valintasi, mutta turha valittaa kun muut kommentoivat suorituksesi olevan suoraansanoen täysin perseestä verrattuna niihin huippuihin jotka oikeasti kisaavat siitä mestaruudesta.

Ja ihan turha pelata tuota "Olen tuonut tähän harrastukseen paljon enemmän rahaa kui nuo huiput yhyy, käyn joka viikko hallilla treeneissä ja rahoitan halleja ja yäääää"-korttia. Ilman mitään konkreettista todistusaineistoa puhut ihan kansankiellelä paskaa asiasta josta et tiedä mitään koska joku kommentoi asiaa ja tunnistit heikkoutesi, joten reagoit ainoalla osaamallasi tavalla joka on yrittää validoida olemassaolosi.

keskinkertainen koirakko kirjoitti:
» Aina arvokisojen jälkeen alkaa tämä palstalla itkeminen että kisoissa on liian hitaita
» koirakoita tai muuten vaan suorittavat väärin.

» Miksi se on niin vaikeaa ymmärtää että se SM-pääsy(tai MM-karsinta) voi olla se vuoden kohokohta jota
» varten kilpaillaan koko vuosi että saadaan ne nollat kasaan. Ne joilla on tavoitteita
» panostavat harrastukseen ostamalla koulutusta tai järjestävät sitä omassa seurassa. Samalla kun kilpaillaan aktiivisesti tuodaan tähän harrastukseen rahaa jolla maksetaan se naapuri seuran miljoonan halli.

» Käsittääkseni huiput eivät ole maksaneet/rakentaneet yhtään hallia tai järjestäneet yhtään kilpailua varsinkaan isompia kilpailuja(SM tai karsintoja)

» Me keskinkertaiset koirakot ollaan niitä jotka pyörittävät seuroja. Miksi me tehtäisiin vapaaehtoistyötä tämän lajia eteen jos meidän tavoite viedään?
» Siksikö että saadaan mennä katsomaan kun "huiput kisaa"?

» Jos liitossa on noin 5600 lisenssin haltijaa niin kaikenko pitäisi pyöri niiden 150 huippukoirakon ympärillä ettei niillä vain ole pitkä kisapäivä?

» Jos minun SM-kilpailuihin osallistuminen vie sinun kallis arvoista aika noin vajaan minuutin niin pyydän anteeksi. Olen kuitenkin tuonut tähän harrastukseen aika moisen kasan rahaa kisamaksujen muodossa.
» Olen kuitenkin niitä jotka jäivät seuraamaan ja kannustamaa huippujen kisaamista sm-finaalissa kun maksi ohjaajat olivat jo kotimatkalla.



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]