Re: Koiran mittaus ja pään asento


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Osallistujamäärät , Kesäkuun 30, 2015 kello: 10:45:34
----------------------------------------------------------------------

Re: Koiran mittaus ja pään asento

Vastineena juttuun: Re: Koiran mittaus ja pään asento, jonka kirjoitti: Sivukorva , Kesäkuun 30, 2015 kello: 09:45:11:

Sivukorva kirjoitti:
» Kuulin sivukorvalla, että jossain joku puhui jonkun maan tehneen ehdotuksen neljännestä tasoluokasta (eliittiluokka?) ja rimojen vaihteluvälin kasvattamisen. Eli jokainen voisi harrastaa agilityä koska rimat olisivat matalammalla alemmissa säkäluokissa, mutta eliittiluokassa rimat pysyisivät samassa korkeudessa kuin nykyään.

» Ajatusta mutusteltuani se olisi ratkaisu moneen ongelmaan. Säkäluokkien määrän lisääminen tekee lajista entistä vaikeammin seurattavaa ja rajatapauksia tulee entistä enemmän, koska mittausrajoja on enemmän. Silloin tulee pakosti kaksi bordercollieden hallitsemaa luokkaa, mikä ei myöskään ole hyvä asia.

» Huippuagilityssä rimat pysyisivät samassa korkeudessa, mutta eihän kaikilla koirilla voi huippuagilityä olettaa tekevänsäkään.

Jos pääkaupunkiseudullakaan ei kakkosluokan kisoissa ole kymmentä osallistujaa per säkäluokka ja ykkösissä ja kakkosissa yhteensä on puolet kolmosten osallistujamääristä niin ei neljäs säkäluokka ihan ensimmäisenä vaikuta loogiselta ratkaisulta.

Toki epäsuhtaa ylimmän ja sitä edeltävän tasoluokan osallistujamäärien välillä ei saa tasoitettua muutoin kuin niin, että paikka ylimmässä luokassa pitää jatkuvasti ansaita uudelleen - joko ylläpitämällä riittävää tulostasoa ylimmässä luokassa tai hakemalla tulokset uudelleen sieltä edeltävältä tasolta. Tämän logiikan voisi toki yhtä hyvin toteuttaa kakkosten ja kolmosten välille kuin luomalla uusi "eliittiluokka" nykyisen kolmosen päälle - ja jättämällä kakkonen nykyisen kaltaiseksi väliinputoajaluokaksi, kun ykkösissä ollaan kunnes yhteistyö koiran kanssa saadaan uomiinsa ja kun meno on kohdallaan, humahdetaan aikan rivakasti kolmosiin asti.

Mitenköhän vaikuttaisi ihmisten tavoitteidenasetteluun ja tekemiseen, jos kolmosiin nousemisen jälkeen tavoitteena olisi kausi kaudelta varmistaa paikkansa siellä? Jos SM-kisojen ja karsintojen osallistumiskriteerit väistämättä kiristyvät, jotta päivät pysyvät järjellisissä mitoissa, syntyisi neljä tavoitetasoa kolmosissa kisaamiseen:

- Paikan vakiinnuttaminen kolmosissa
- Paikan saavuttaminen SM-kisoihin
- Paikan saavuttaminen maajoukkuekarsintoihin
- Paikan saavuttaminen kansainvälisiin arvokisoihin (EO, MM, PM)


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]