Jutun lähetti kaverin kaverin kaveri , Lokakuun 8, 2014 kello: 17:47:19
Re: TOP TEAM VALINTATILAISUUDESTAVastineena juttuun: Re: TOP TEAM VALINTATILAISUUDESTA, jonka kirjoitti: niinpä , Syyskuun 19, 2014 kello: 13:04:49:
niinpä kirjoitti:
» joojoo kirjoitti:» » » Niinpä. Kansa purnaa silloin kun toiminta koetaan epäselväksi tai epäreiluksi riippumatta siitä, ärsyttääkö sua tai jotakuta muuta. Pitää yrittää kehittää toimintaa niin että valinta ois ees jollain tavoin perusteltua, jotta voisi hyväksyä tapahtuneen. Näetkö nyt mitään perusteluja missään, miksi joku on tiimissä ja joku ei? Vai olikos se niin, että susta liiton nimissä tehtyä ei tartte jäsenistölle mitenkään ees perustella. Huh huh. Onneksi ei tartte paljon karsintojen jälkeen kysellä miksi joku on joukkueessa, kun on niin yksinkertaiset ja ennalta kaikkien tiedossa olevat pelisäännöt. Niissä karkeloissa homma on avointa, yleisö on tervetullut paikanpäälle ja tulokset kaikkien nähtävillä. Mä en voi käsittää, miks toptiimi on nyt tämmöstä salaseurahommaa. Kyseisiä koutseja vastaan ei mulla oo mitään ollu hampaankolossa aiemmin, mutta nyt jotenkin alko nyppimään tää touhu.
» »
» » Siitähän se sit metakka syntyiskin, ku kaikki valintatilaisuudessa olleet julkastaisiin perusteluineen, miks pääsi, miksi ei. Mä vähän luulen, että ne, jotka ei mukaan päässeet, tuskin arvostais julkista riepottelua siitä, miks joku pääsi joku ei.
» » Ne kriteerithän oli julki ja on edelleen, niitten perusteella parhaat on valittu hakijoista. Entäs sitten, jos valintaan on vaikuttanut kouluttajien mutu tai vaikka se, että tuntee jonkun etukäteen? Joo, ei oo tasapuolista kaikille, kun kaikki ei oo kouluttajille tuttuja, mutta mistäs löydät sellasen kouluttajan, joka ei tunne ketään.» » Mä vähän luulen, että tällasen keskustelun taka ajatuksena on vaan saada topteamia tai tämän vuotisia kouluttajia huonoon valoon ja harrastajia siirtymään muitten koulutettavaksi. Onneks ihmisillä on sen verran älliä päässä, että aika harva lähtee tollaseen vänkäämisen mukaan.
»
» Joo, munkin mielestä tämä koko ketju kaikkine valittajineen, on vain ja ainoastaan juuri sen toisen kaupallisen ryhmittymän aikaansamaa, niinkuin moni muukin meteli.
» tämä porukka tuntuu olevan sen verta yksinkertaista, että luulevat raukat saavansa lisää asiakkaita sillä että haukutaan toisia toimijoita. Itsellä ainakin on tullut sellainen mielikuva, että entistä vähemmän haluan tuon porukan koulutuksiin mennä. ennemmin vaikka maksan extraa ja ajan kauemmaksi treenaamaan.En huomannut mistään että olisi kritisoitu kouluttajia?
Ketä ne muuten on?