Jutun lähetti TRa , Syyskuun 4, 2007 time: 13:45:42
Re: Juoksukontakteista (Re: Puubi 0-koirana Vesilahdella, eli agilitya)Vastineena juttuun: Re: Juoksukontakteista (Re: Puubi 0-koirana Vesilahdella, eli agilitya), jonka kirjoitti: ............... , Syyskuun 3, 2007 time: 20:39:35:
............... kirjoitti:
» Itse olen myös 3-lk koiralleni harkinnut juoksukontaktin opettamista, sille kun ei ole koskaan oikeastaan opetettu mitään tiettyä tapaa suorittaa kontakteja.. Opetuksen aloittaminen on vaan niin pirskatin vaikeata, Suomestakaan taida löytyä ketään juoksukontaktiexperttiä? Täytynee lähteä noilla längillä kokeilemaan :-)» Onkos teidän Satir-nuorukaiselle opetettu juoksukontaktit?
No ei voi sanoa, että on opetettu, vaan vielä on ihan opetusvaiheesa. Olen lisäksi sotkenut tuohon vähän kaikkia tapoja sekaisin (mm. länget, kosketusalusta, pallo houkuttimena kontaktin päässä, ihan alussa oli myös nami alustalla). Naksuttelen ja palkkaan myös siitä kun tassu tai tassut lämähtää vahdissa kohtaktille, siinä pitää vaan olla tarkkana, että vahvistaa oikeaa asiaa. Ainoastaan se on ollut selvä, että ei ole vaadittu tai edes houkuteltu mitään pysähdystä, eli tavoitteena, että mennään kovaa ja pysähtelemättä. Länget muuten pitää siten häivyttää pois jo reeneissä, jos reeeneissä on aina länget ja kisoissa ei koskaan, koira oppii supernopeasti, koska länget on ja koska ei.. ei hyvä. Suurin virhe mielestäni längillä reenatessa tehdään tuossa, länget on aina reenatessa (vrt. satunnainen palkkaus). Palloa olen (ja ihan alussa namia) käytin kontaktin jälkeen vain siitä syystä, että oppi menemään koko puomin hidastelematta loppuun asti, vaikka jäin itse kauas taakse. Tuon kanssa kun ei kannata alkaa juoksemaan kilpaa puomilla, kuten teen Sipowiczin kanssa. Satirin kanssa jää auttamatta toiseksi vaikka olisi etumatkaakin vähän. Aika hyvin ne toimi tuolla möllikisoissa, ei puomin virheitä neljällä radalla, tai no taisi yksi ylösmenovirhe tulla, kun ohjasin liian vinoon puomille. A ei selvästikään ole niin hyvä, huomaa että sitä ei ole niin paljon reenattu erikseen, kun sitä ei löydy omasta pihasta kuten puomi. A:lta tulikin siis möllikisoissa yhdeltä radalta oikein kunnon loikka, ihan kuin ei olisi ollenkaan muistanut miten sitä on reenattu. Joten palataan taas alkuasetelmiin ja vahvistetaan kunnolla sitä länkien ali juoksemista A:lla. Nyt tuntuu siltä että puomin kontakti toimii hyvin kun olen itse takana, mutta toisaalta, miten puomilla ehtisinkään edelle ;-) paitsi jos otan ihan hirveän etumatkan ensin, jolloin siis huomasin sen, että sitten ei ole ollenkaan varma kontakti enää. No joka tapauksessa hommassa on haastetta miten ohjaa puomin jälkeisen kohdan, jos se on kinkkinen ja ei pääse mitenkään edelle. No kun saadaan kontakti liki 100% varmoiksi alan erikseen reenata noita puomin jälkeisiä kohtia. Myös sitä että juoksen sataa pumin ohi (se vaatis kyllä aina apuohjaajan joka tsekkaisi menikö kontakti OK, kun ei ite sitä mitenkään ehdi katsoa). Tiukkakin käännös onnistuu nyt siten, että jään vaan tarpeeksi taakse siihen suuntaan mihin käännytään. Noin oli tilanne takkujen epiksissä, ja hyvin meni ;-)En todellakaan ole mikään juoksukontaktiexpertti, mutta sen olen huomannut, että tosi haastavaa juoksukontaktien opetus on. Ja siinä jos missä pitää osata lukea koiraa, eli oppia sen luonnollinen juoksurytmi ja osata sovittaa opetus niin, että tällä askeleella tulee varmat kontaktit. Juoksukontakteissa ei varmasti sovi sama tapa kaikille koirille.
Mitä lyhyempi on koiran normaali juoksuaskel sitä helpompi on juoksukontaktit opettaa.
Nopeudella ei niinkään ole siinä merkitystä, Hitaammalle koiralle vaan on helpompi nähdä mihin askel osuu ja helppo kotrolloida mitä vahvistaa. Minikoiralle opettaisin nykyään ehdottomasti juoksukontaktit. Juokseva minikoira kun aina väkisinkin osuu kontaktille, virhe vaatii sen hyppäyksen. Pitkäaskelinen maksi taas saattaa tehdä virheen vaikka ei hyppäisikään, jos vaan laukka-askel ei sovi oikein. Uskoisin, että Satiaiselle olisi helpompi opettaa juoksukontaktit kuin Puubille, koska normaali juoksuaskel (myös "akseliväli") on lyhyempi. Aika näyttää miten käy....Saakos kysyä, kuka olet tai edes mikä koira sinulla on "..............."?
--
- TRa