Jutun lähetti Pimpo (The Paniikkipilleri) , Maaliskuun 8, 2007 time: 23:58:07
Re: kuulumisia taasVastineena juttuun: Re: kuulumisia taas, jonka kirjoitti: Eija , Maaliskuun 8, 2007 time: 16:49:18:
Pimputin on myös saanut ensimmäisen piikin niskaansa ja tämänpäiväinen punnitus näytti 5,6kg. Korkeutta voin koittaa jossakin vaiheessa mitata, mutta nyt on liian kova meno päällä siihen hommaan ;-) Josta tulikin mieleeni, että onkos kynsien leikkuu sujunut? Meillä onnistuu melko nätisti kun otan pennun väsyneenä selälleen syliini ja nipsin kynsiä vähän kerrallaan..
Muutoinkin tuntuu, että monissa asioissa ollaan alettu löytämään yhteistä säveltä: Sanomalehdet kerättiin tänään pois lattioilta, sillä asiointi on siirtynyt lähes kokonaan ulkotiloihin. "Hullunkierroksilla" riekkumisen ja puremisen saa jo paremmin kanavoitua leluihin ja ulkoiluun ja tarvittaessa kieltämällä jopa loppumaan... ainakin hetkeksi. Pimpo on myös oppinut kohtaamaan meidän eriluontoiset elukat tilanteen vaatimalla tavalla eikä saa esim. vanhemmalta kissalta enää päivittäin turpiinsa. Nuoremman kissan ja tolleri Itun Pimpo on jo voittanut täysin puolelleen ja muutkin elikot on hyväksyneet pennun laumaan kuuluvaksi.
Muutaman kodin ulkopuolisen koirakaverinkin Pimpo on jo saanut, joista ensimmäinen oli meillä töissä eläinlääkärin oma koira, kääpiösnautseri Ossi 4v., jonka kanssa Pimpo viettää päivät klinikan takahuoneessa tai ympäri klinikkaa pelmuten silloin kun ei ole asiakkaita. Toinen oikein mukava peuhukaveri on naapurin nuori schipperkele Manna, jolta Pimpo imee vaikutteita, sekä hyviä, että huonoja: Sitä mukaa kun korvat ovat nousseet pystyyn, myös äänivarat ovat löytyneet ja nämä kaksi pientä mustaa pystykorvaista naista pitävät yhdessä huolen siitä, että koko Terälahti kuulee milloin olemme liikkeellä ;-) Positiivista on kuitenkin se, että uudet koiratuttavuudet eivät enää pelota samalla tavalla kuin ennen eikä ihmistenkään suhteen Pimpula ole enää niin valikoiva kuin aiemmin. Tosin, kun naisesta on kyse, kaikki riippuu vähän päivästä, tuulensuunnasta, kuun asennosta jne... You know!
Tänään oltiin eka kertaa oikealla narulenkillä tai no silloin Nupon kanssa rautatieasemallakin käytettiin remmiä, mut nyt ihan oikeasti käveltiin autotien reunaa ja yllättävän mukavasti se sujui. Tähän asti Pimputin on pimputellut vapaana lähes kaikkialla sillä ulkoillessa se pitää tarkkaan huolen missä kuljen eikä ryntäile katsomaan muita koiria tai ihmisiä. Se on myös melko reipas tyttö uusissa paikoissa ja uteliaana tutkii kaikki nurkat. Siis superhelppoa! Onneksi edes joku asia... ;-) Sen sijaan ihan kateellisena kuuntelen teidän automatkustelua, sillä Pimpo kuolaa ja välillä oksentelee autoillessa edelleen. Ei auta vaikka matkustaisi sylissä tai pitäisi piiitkän paaston ennen autoilua. Tuntuu, ettei Pimpo mitenkään erityisesti pelkää autoilua, (ei juurikaan vingu ja jopa kiipeää välillä autoon itse) vaan sille yksinkertaisesti tulee paha olo kuten joillekin lapsille pienenä. Toivotaan, että aika korjaa asian.
No mutta siinäpä tuli taas pitkät tarinat ja paljon vielä olisi kerrottavana, mutta jatkan taas joku toinen kerta. Sen verran piti kuitenkin kysymäni, että kasvaakos teidän muidenkin pentujen viikset kiharalle? Pimpolle on tulossa hauskat säkkärät ;-) Yritetäänkö ottaa kuvia pennuista viikonlopun aikana ja lähetetään Tommille ja Tarjalle, jos he vaikka laittaisivat ne pentujen sivuille näkyviin??!
-Sarkku & Pimpo
PS. "Pimpero" lähettää "Satiaiselle" 1v. synttärionnittelut ;-)