Re: Uudistunut agi..


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Samaa mieltä , Toukokuun 30, 2017 kello: 08:02:05
----------------------------------------------------------------------

Re: Uudistunut agi..

Vastineena juttuun: Re: Uudistunut agi.., jonka kirjoitti: 💩 , Toukokuun 29, 2017 kello: 16:01:55:

💩 kirjoitti:
» Eulaalia kirjoitti:
» » Tiitaa kirjoitti:
» » » Mielenkiinnolla odotan miten nämä myllerryksessä vaikuttavat. Odotettavissa on varmaankin ainakin
» » » - Päivien venyminen kisaajalle. Perustuen opetukseen että osallistujia per säkäluokka on vähemmän-> ei perättäistä startteja niin usein
» » » - päivien venyminen järjestäjälle. Useampia muutoksia rimakorkeuksiin
» » » - talkoilijoiden riittävyys seuroissa. Aika monessa paikassa ne on jo nyt kortilla ja jos päivät pitenevät..
» » » - Tarvitseeko SAGIN ohjelmat muutoksia ja kuka ne toteuttaa? Kustannukset?
» » » - Olemassa olevien esteiden muokkaukset seuroissa.. kuinka paljon niitä tulee?

» » » No tässä muutama kysymysmerkki näin aluksi

» » Itse toistaiseksi kiitän ja kumarran sL luokan tuloa, mutta olen monesti miettinyt, miksi agilityssä ei aleta käyttää nk. ristiin palkitsemista? Etenkin nyt, kun korkeudet ovat tasavertaisemmat.

» » Ristiinpalkitsessa rata on kaikille kokoluokille yksi ja sama, vain hyppykorkeudet muuttuu ja kolme parasta palkitaan kaikki kokoluokat keskenään verraten. Enää ei olisi mini, medi tai maksi luokan Suomen mestari, vaan olisi yksi Agilityn SM.

» » Olisko tälle ajatusmallille mitään käyttöä? Ainakin palkintokustannukset tippuisivat nykyisestä (hillitsee menoja -> osallistumismaksuja.

» » Löytääkö joku muita esteitä em. ajatusmallille, kuin sen, että olisikin vain yksi agilityn Suomen mestari kolmen sijaan?

» Eri kokoluokkien suoritukset eivät selvästikään ole keskenään vertailukelpoisia sellaisenaan. Täysin riippuen rataprofiilista (tai ehkäpä jopa siitä riippumatta) tietty koko on vain nopeampi. Hyvin nopeasti tultaisiin siihen, että tarvitaan jonkinnäköisiä korjauskertoimia (à la parakisaajat) eri kokoluokkien tasapäistämiseen, ja sitten päästäänkin tähän kaikkien rakastamaan draamavääntöön siitä kuka määrittää arvokisaajien korjauskertoimet ja millä perusteella.

» Ei, ei ole hyvä idea.

Kerrankin samaa mieltä kakkakasan kanssa.

Ehdotus on täysin kuolleena syntynyt ajatus.



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]