Jutun lähetti 💩 , Helmikuun 27, 2017 kello: 16:43:43
Re: Jankkilan aikataulutVastineena juttuun: Re: Jankkilan aikataulut, jonka kirjoitti: Meedio kristallipallon kanssa , Helmikuun 27, 2017 kello: 06:26:43:
Meedio kristallipallon kanssa kirjoitti:
» Tietääkö kisajärjestäjä tai tuomari etukäteen lopulliset kisaajamäärät? Ei tiedä ennenkuin ilmoittautuminen on päättynyt.
» Ilmoittautumisen päättymisen jälkeen sitten päätetään lopulliset aikataulut.
» Aika moni yhdistys ilmoittaa ARVIOIDUN aikataulun, joka perustuu aikaisempien kilpailujen ilmoittautumismääriin. Joskus vaan sattuu niin, että jonkun kisan kisaajamäärä poikkeaakin totutusta. Silloin on pakko tehdä jotain ratkaisuja. Nyt oli ratkaistu näin. Oli huomioitu ihan järkevästi minikoirakoiden mahdollisuudet lämmittelyihin/jäähdyttelyihin omien suoritusten välillä. Jos kaikki miniluokat olisivat olleet peräkkäin, eipä siinä juurikaan olisi koiraa lämmitelty/jäähdytelty luokkien välissä.
» Joskus olisi aiheellista tuijottaa jonnekin muualle kuin omaan napaansa
» Olisi ollut täysin mahdollista, että tuo minien ja maksien yhteenlaskettu osallistujamäärä olisi ollut pelkästään maksiluokassa. Mitenköhän silloin olisi pitänyt toimia?Luokkajärjestys ei ole sellainen kysymys jonka tulee muuttua alustavasta aikataulusta enää. Luokkajärjestys ei ole aikataulukysymys alkuunkaan. Aikataulukysymys on se, kuinka monta koiraa on yhdessä luokassa ja milloin toinen luokka pääsee sen perusteella aloittamaan.