Re: Top Team


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti vesikoira , Heinäkuun 1, 2016 kello: 11:23:58
----------------------------------------------------------------------

Re: Top Team

Vastineena juttuun: Re: Top Team, jonka kirjoitti: Laura M , Kesäkuun 30, 2016 kello: 17:17:32:

Laura M kirjoitti:
» on kirjoitti:
» » Virhe kirjoitti:
» » » ? kirjoitti:
» » » » kukamitähä? kirjoitti:
» » » » » Sehän tuli kuin tilauksesta! :)

» » » » » Täytyy myöntää, että 24 mediä ja 9kpl vesikoiraa ( tosin 1 mini) tuntuu kyllä paljolle noin niinku populaation koon ja keskimääräisen agilitykoirien rotujakauman perusteella. Taitaa tosiaan valmennusnelikon omarotu näkyä hakijoissa enemmänkin. ;)

» » » » »
» » » » » Mielenkiintoista olisi nähdä hakijoiden suhteelliset osuut roduissa ja säkäryhmissä...
» » » » » Hyvä tiimihän tuolla on eli onnea kaikille mukaan mahtuneille ja antoisia treenejä!

» » » » Ja on kyllä kaiken laisia ihmeellisyyksiä. Luonnollisia minejä mukana tosi vähän, mutta länderimini ja vesikoiramini onneksi mukana! Kuka vielä sanoo, ettei agility vaikuta rodunjalostukseen?

» » » Länderimini on oikeasti koikkeri, painovirhepaholainen hypännyt tiedotteeseen.

» » No joku painovirhe tai paholainen siinäkin on, jos koikkeri on mini.

» Yksittäiset rotumääritelmää isommat tai pienemmän yksilöt eivät merkkaa rodussa vielä mitään. Minunkin perhoskoira oli 30 cm ja 6,5 kg (28 cm ja maks 5,5 kg). Olipahan vaan tyypillistä rotuistaan sopivampi agilityn harrastamiseen kun oli hieman kookkaampi. Sitten kun useampia yksilöitä alkaa tulemaan tai oikeasti aletaan jalostamaan keskikokoa isommaksi tai pienemmäksi niin mennään kasvattamisessa ohi rotumääritelmän jota kuitenkin pitäisi muistaa kunnioittaa ja pitää ohjenuorana.

Onko sinusta mediluokan vesikoirat yksittäisiä? Onko niillä kropan suhde 9:8? Suurimman osan espanjanvesikoirista tulisi olla makseja, jos ovat rotumääritelmän mukaisia. Oletko oikeasti sitä mieltä, että osa vesikoirakasvattajista ei kasvattaisi tietoisesti alle 43 cm korkeita koiria? Suosittelen kysymään joltain rotua tuntevalta. Ja sitten vielä nämä minivesikoirat.... juu.


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]