Re: "Treenaaminen" kisoissa


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti hyväfiilis , Lokakuun 22, 2015 kello: 07:47:20
----------------------------------------------------------------------

Re: "Treenaaminen" kisoissa

Vastineena juttuun: Re: ''Treenaaminen'' kisoissa, jonka kirjoitti: Sääntöjen vaikutus koiran kohteluun? , Lokakuun 21, 2015 kello: 23:27:53:

Sääntöjen vaikutus koiran kohteluun? kirjoitti:
» Jos maksaa 10-15e/startti, minusta sen minuutin pitäisi saada viettää radalla haluamallaan tavalla. Kaikkien kisatavoitteena ei ole nollarata, kisatavoitteena voi olla kontaktien onnistuminen ja minusta mahdollisuus siihen olisi suotava.

» Nillittämisen kulttuuri kilpailuissa aiheuttaa haittaa koiran kohtelulle. Virheet alkavat helposti ärsyttää enemmän, kun vaikutusmahdollisuudet ovat kisoissa olemattomat. Tällöin tunteet usein ohittavat järjen ja valitettavan moni koira joutuu kokemaan henkistä ja/tai fyysisestä painetta ohjaajalta kontaktilla tapahtuneen virheen jälkeen. Mielestäni tässä on hyvin suuri ristiriita Sagin koiran hyvinvointiin liittyvän ohjeistuksen kanssa. Kontaktin uusimisen puuttumisen sijaan, tuomareiden tulisi kohdentaa tarmonsa epäeettisen koiran kohtelun vähentämiseen, eikä lisäämiseen, mikä mielestäni näillä säännöillä tapahtuu.


samaa mieltä. On nämä keskustelut kyllä merkillisiä, toisaalla haukutaan kun kisaajat on menneet tiukkapipoisiksi eikä muita jakseta kannustaa ja taputtaa edes, ja sitten radalla ei saa tehdä kuin vain ja ainoastaan puhtaita suorituksia. keneltä se on pois jos uusit kontaktin ja teet radan loppuun kisavauhdilla vs uusit kontaktin ja kävellä laahustat radalta pois tuomarin halveksuntaa väistellen? monesti tuossa jälkimmäisessä kestää pidempään.

miten voi kisata rennosti jos tietää että apua nyt jos teen virheen, niin en ainakaan saa uusia sitä kohtaa, ja muista sitten varmasti mennä pois jos olit hyllyttänyt jo (itse en aina edes ajattele onko tullut hylly vai rima alas vai mitä on säädetty, kun keskityn vain hyvään suoritukseen siitä eteenpäin jne)

kumpi mahtaa olla koiralle kivempi tehdä rataa täysillä vai kävellä radalta pois.



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]