Jutun lähetti Jari Lukkarinen , Lokakuun 7, 2015 kello: 12:12:44
Re: Pellon ruskakisat ja kuulutusVastineena juttuun: Re: Pellon ruskakisat ja kuulutus, jonka kirjoitti: ITe , Lokakuun 7, 2015 kello: 11:08:53:
Toinen tulkintakysymys on, että "metallirimoja ei suositella" niin hypyissä kuin pujottelussakaan, KV-kisoissa noita ei sallita lainkaan.
Mistään en ole löytänyt perusteluja miksi näin on. Voin toki kuvitella, että joku käyttää liian raskasta mustan raudan putkea riman materiaalina ja sen vuoksi kielletään kategoriseksi kaikki metalli rimoissa.
Järki käteen ja ostoksille: alumiini on erittäin kestävä ja turvallinen materiaali. Se ei myöskään ole liian kevyt -kuten sääntöjen sallima ohut PVC/PP-putki- taikka liian raskas. Taittuessaan alumiiniputki ei katkea.
Ei suositella -säännöissä on tapana tulla kiellettyjä siirtymäkauden jälkeen.
Sitä vastoin mäntypuinen rima on sallittu: katketessaan se on kuitenkin suorastaan vaarallinen: olen nähnyt millainen terävä leikkauspinnan esim. pujottelurimaan tulee, kun se katkeaa. Tässä voi olla isokin koiran loukkaantumisvaara.
On nähty, että PVC-rimakin katkeaa, vaikka joustaakin melko pitkälle.