Jutun lähetti Elli , Kesäkuun 2, 2015 kello: 17:17:15
Re: Pohdintaa SM-kisojen osallistujamäärästäVastineena juttuun: Pohdintaa SM-kisojen osallistujamäärästä, jonka kirjoitti: Jesu , Kesäkuun 1, 2015 kello: 20:21:33:
Minusta osallistumiskriteerejä ei ole välttämätöntä kiristää mutta arvokisoissa voitaisiin ottaa käyttöön esim. seuraavat kehityskohdat:
- 15 sekunnin sääntö - nopeuttaa lähtöjä huomattavasti kun ne hali,pusi, taputapu lähdöt jää pois ja kaikki ovat oikeasti valmiita omalla vuorollaan.
- Hyppyradan etenemä 4,2m/s kaikkiin säkäluokkiin jolloin nopeat vitoset voisivat nousta ravaavien yli aikanollien ohi.
- Agiradan etenemä 4,0 m/sFinaaliin vaikka 15% eli 200 koirakon kisassa 30 finalistia?
Jesu kirjoitti:
» Melko suureksi näyttävät jälleen kerran SM-kisat muodostuvan! Hienoa, ettei näin etelästä katsottuna kaukainen sijainti ole vaikuttanut kisaajamäärään.» Tästä päästään kuitenkin siihen, että onko SM-kisojen osallistujamäärissä ylitetty jo maksimi? Aika hurjilta nuo luvut näyttävät, yli 200 osallistujaa joka säkäluokassa. Tosin kasvua osallistujamäärän suhteen ei ole enää viime vuosina tainnut tapahtua?
» Ajatusleikkinä, jos kisaajamäärää pitäisi saada pienennettyä (vaikkapa mahdottoman pitkiksi muodostuvien päivien takia), niin miten osallistumiskriteerejä tiukennettaisiin?
» Otetaanko käyttöön EO-rankingin tyylinen listaus, jolta pääsee x ensimmäistä? Nollaprosentteihin, etenemiin, sijoituksiin ym perustuvat kriteerit? Vai ovatko nykyiset hyvät?