Jutun lähetti Kisaaja-kouluttaja , Toukokuun 15, 2015 kello: 09:46:35
Re: Aktiivikilpailijoiden kouluttaminen seurassa?Vastineena juttuun: Aktiivikilpailijoiden kouluttaminen seurassa?, jonka kirjoitti: Laura , Toukokuun 12, 2015 kello: 15:50:32:
"Seuramme omien kouluttajien taito ei riitä kilpailevien eteenpäin viemiseen emmekä voi vaatia, että kilpatasoiset kouluttaisivat itseään, koska silloin ei kehitys mahdollistu. Seuran perusajatus on tarjota kaikille jäsenille heidän oman tason mukaista koulutusta eikä tasavertaisuus toteudu, jos möllit saavat osaavan koulutusohjaajan ja kilpailijoita kehotetaan treenailemaan vaan keskenään. "
Minäkin treenaan ties monettako vuotta ryhmässä, jossa koulutamme toisiamme ja jälleen on koko porukalla (6 koirakkoa nyt) SM-nollat kasassa. Meistä kaikki paitsi yksi myös koulutamme muita seurassamme ja nimenomaan ensisijaisesti aloittelevia koirakoita. Muiden kouluttaminen on YKSI SYY kehittymiseemme!Jos katsotaan Suomen kärkeä ja näitä "agijulkkiksia", vaikkapa Orenius, Leinonen, Caloander, Linnat, Liuhdot, Jänesniemi jnejne niin mikä heitä kaikkia yhdistää - he kouluttavat muita ja hitsin paljon kouluttavatkin! Lisäksi heidän omat kouluttajansa ovat oikeastaan poikkeuksetta ns. vertaiskouluttajia heille, koska "huipumpia" agiliitäjiä on vähän vaikea löytää ;) Eipä ole pärjäämistä hidastanut.
Lisäksi mielestäni tietyn pisteen jälkeen vastuu kehittymisestä on kisaajalla itsellään aika pitkälti, koska tässä on mukana varsin liikkuvana palasena myös se koira. Ohjaajalla on vastuu etsiä aktiivisesti myös koiralleen sopivaa kouluttajaa ja koota palasista koiransa henkilökohtaisena asiantuntijana sopiva paketti. Siksi tässä lajissa ei voi koskaan (etenkään seuratoiminnassa) odotella että joku tuo avaimet serteihin tarjottimella.