Jutun lähetti Mixi , Helmikuun 26, 2015 kello: 22:05:23
Re: omdVastineena juttuun: Re: omd , jonka kirjoitti: Omaa mieltä , Helmikuun 25, 2015 kello: 12:33:14:
Hyvähän tuo juttu oli ja varmasti täyttä totta. Sama asia lajissa kuin lajissa, kun tulee menestystä, tulee kateutta ja se on opittava kestämään. Itse olen menestynyt useammassakin lajissa ja niin tunnistan tuon raatelevan kateuden, kun "ystävät" yhtäkkiä katoavat ja tajuaa syyksi sen mitä on ennen yhdessä niin tavoiteltu: onnistumisen ja osaamisen. Surullista, mutta kyllä sen kanssa oppii elämään. Eräs lämminhenkinen idolini kerran lausui vanhan viisauden: sääliä saa ilmaiseksi mutta kateus pitää ansaita.
Idolit ovat upea asia ja niitä voi olla jokaisella moneen tarpeeseen kussakin kehitysvaiheessa. Kateuskin voi olla eteenpäin ajava voima, kunhan ei anna sen kääntyä muiden mustamaalaamiseksi ja omaa sielua syövyttäväksi sairaudeksi.
Go OMD go! Ootte huikeita!!! :)
Omaa mieltä kirjoitti:
» Jos olen jonkun kanssa erimieltä, se ei tarkoita, että olisin kateellinen. Jossain toisessa asiassa voin olla saman henkilön kanssa jopa samaa mieltä, mutta se ei taas tarkoita, että kokisin kannattavani häntä. Ennen kaikkea tunnen olevani omien ajatusteni herra riippumatta siitä, mitä muut ajattelevat. Kutsuisin sitä itsenäiseksi ajatteluksi. Haluan löytää perustelut tekemisilleni tai tekemättä jättämisille ihan ilman idoleja. Idoleilla ei ole minun elämässäni mitään sijaa. Silti olen valmis kuuntelemaan kaikkia, joilla tuntuu olevan ideaa tekemisissään.