Re: Talkootyön luonne


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti kapusta , Joulukuun 11, 2014 kello: 15:36:13
----------------------------------------------------------------------

Re: Talkootyön luonne

Vastineena juttuun: Re: Talkootyön luonne, jonka kirjoitti: ja kauha , Joulukuun 11, 2014 kello: 14:59:56:

ja kauha kirjoitti:

» » Yhdistyksen varainkeruutavat tulee olla mainittuna yhdistyksen omissa säännöissä. Jos varoja kerätään tavalla, jota ei ole säännöissä mainittu voi tulla veroseuraamuksia.
» » Varainkeruu ja varojen kohdentaminen tulee olla aina toimintasuunnitelmassa mainittu ja vastaavasti toimintakertomuksessa kerrottu kuinka toimintasuunnitelma on toteutunut. Erityisen tärkeää on mainita toimintasuunnitelmassa, jos yhdistys kerää varoja johonkin hankkeeseen. Mikäli tätä ei ole toimintasuunnitelmassa mainittu ja yhdistyksen tilinpäätös on reilusti plussalla, niin verottaja varmasti kahmaisee oman osansa potista.

» Kun yhdistys on hakenut toiminnalleen verottajalta (muistaakseni) yleishyödyllisen yhdistyksen statuksen, voi yhdistys tehdä voittoa ilman veroseuraamuksia niin paljon kuin ikinä vain kykenee. Veroja tosin saattaa silti joutua maksamaan koko voitostaan, jos ei osaa rahojaan oikealla tavalla käyttää. Esim käytetään varoja väärin tässäkin ketjussa kerrotuilla tavoilla ja etuisuuksilla.

yhdistykselle ei haeta erikseen yleishyödyllisyys statusta vaan yleishyödyllisyys arvoidaan yhdistyksen sääntöjen ja toiminnan kautta. Oheisessa linkissä on selkeästi kerrottu mikä on yleishyödyllien yhdistys.
Artikkelissa kerrotaan myös, mikä on taloudellisen edun antamista. Erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota siihen mitä sanotaan jäsenetuuksista ja etuuksien liittymistä yhdistyksen toimintaan:
"Taloudellisen edun antamista on esimerkiksi se, että yhdistyksen tai säätiön tarkoituksena on jäsenten kustannusten pienentäminen. Jäsenet voivat kuitenkin saada etuja esimerkiksi jäsenpalveluina ja jäsenalennuksina silloin, kun edun antaminen liittyy läheisesti yhdistyksen toimintaan ja etua voidaan pitää tavanomaisena ja kohtuullisena."

Kehtaan väittää, että agilityseurat ovat toiminnaltaan rehtejä yhdistyksiä, joissa sydän palaen tehdään töitä agilityn eteen. Edut, joita seuroissa jaetaan ovat luonteeltaan agilityyn liittyviä ja tavanomaisia - ainakaan mina en ole kuullut tapauksista, että rahaa olisi jaettu tekaistuilla matkalaskuilla tai varainhankita olisi ollut suuressa mittakaavassa jotain muuta kuin agilitykisojen järjestämistä.

Agilityseurat eivät myöskään kilpaile agility-yrittäjien kanssa - väite on sama kuin väittäisi metsästysseuran kilpailevan paikallisen teurastamon kanssa.

http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Tuloverotus/Milloin_yhdistys_tai_saatio_on_yleishyod(11733)



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]