Re: Vaikeasti motivoitava koira - apua?


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Julma totuus. , Marraskuun 17, 2014 kello: 11:21:00
----------------------------------------------------------------------

Re: Vaikeasti motivoitava koira - apua?

Vastineena juttuun: Re: Vaikeasti motivoitava koira - apua?, jonka kirjoitti: Kora , Marraskuun 13, 2014 kello: 10:13:53:

Kora kirjoitti:

» Ja tietty joskus vaan pitää luovuttaa ja myöntää, ettei kaikki koirat ole agilitykoiria. Kaikilla ei vaan löydy pohjatonta halua hyppelemiseen, vaan ne nauttivat ihan jostain muusta. Minullakin on täysin terve minisheltti, joka rakastaa palloa ja on supernopea, mutta agilityyn sillä ei ole mitään kiinnostusta. Se ei vaan ymmärrä miksi pitäisi jostain esteitä suorittaa, kun ne voi kiertääkin ja vaan juoksennella täbää. Sen kanssa aksa on lopetettu ennenkuin on edes aloitettu ja minua ei kyllä harmita se yhtään :)

Niinpä. Agilitykentillä näkee mielestäni liikaa koiria, joilla ei ole motivaatiota/kiinnostusta lajia kohtaan. Ymmärrän toki, että on suuri pettymys todeta ettei agilitya varten hankittua koira sovellukkaan siihen, mutta joskus on mielestäni parempi luovuttaa kuin hakata päätä seinään. Onhan monia, jotka ovat joutuneet jättämään agilityn harrastamisen koiran fyysisten ongelmien vuoksi, miksi vähätellään /jätetään huomioimatta koiran "psyykkinen ongelma". Kyllä koira elää onnellista elämää ilman agilityakin.



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]