Re: Jutagrassin keinonurmi


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Kitka , Lokakuun 24, 2014 kello: 16:42:29
----------------------------------------------------------------------

Re: Jutagrassin keinonurmi

Vastineena juttuun: Re: Jutagrassin keinonurmi, jonka kirjoitti: Marko Kaminen , Lokakuun 20, 2014 kello: 11:12:30:

Marko Kaminen kirjoitti:
» Teimme kyselyn treenaajillemme täysin uudesta asennetusta matosta ja käyttökokemuksia on reilut viikko eli on uunituore matto.
» Tässä linkki vastauksiin: http://varps.net/files/varps.palvelee.fi/tiedostot/Tiedostot/alustankysely.pdf

» Toivottavasti maton hankkijat saavat lisätietoja ja mattoa valitessa osaavat tehdä oikeita kysymyksiä myös muille vastaavan maton käyttäjille.

» Matto on siis uusi ja kunhan asettuu ja kuuluu, olettaisin, että ajan kanssa matto paranee, mutta siihen menee oman aikansa.

» Alla meillä 15mm solumuovi, jotta saadaa riittävästi pehmeyttä.

»
» Terv. Marko

Ottakaa hyvät kanssa kisaaja ja tokoajat huomioon, että alustan liian hyvä pito, on koirakon rakenteelle pidemmällä aikajaksolla enemmän vaurioita tuottava, kuin oikealla tavalla liukas.

Kitkan loppuminen on usein nivelille tervellisempää, kuin pehmeällä alustalla tassun alla tapahtuvan painauman aiheuttama lisäpito jo muutenkin pitävällä pohjalla.

Ja hyvät Toko kisaajat. Tokon pysähdyksen "G-voimat" ovat oleellisesti pienemmät, kun täyttä vauhtia etenevän ja mahdollisimman tiukasti kääntyvän tai tai tiukassa käännöksessä kiihdyttävän agikoiran. Olem pitkälti sitä mieltä, että tokokoirien tassujen kuoriintuminen johtuu pehmeän alustan painauman aiheuttamasta lisäkitkasta, huonosta pysähtymistekniikasta ja ettei koira hikoa tassujensa kautta riittävästi agiin verrattuna.

Kyllä koiralle alustan aiheuttama kipu opettaa oikeat liikkumistavat alustalla kuin alustalla, kun riittävästi treenaa.



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]