Jutun lähetti Liitto ja liittolaiset , Elokuun 15, 2014 kello: 17:16:07
Re: PM kisat RoskildessaVastineena juttuun: Re: PM kisat Roskildessa, jonka kirjoitti: Marko Kaminen , Elokuun 15, 2014 kello: 16:13:20:
Toki liitolle tulee asiasta kannella, ja hyväuskoisena uskon, että niin tehdään. Silti harrastajien nettipalstalla käymää keskustelua ja epäkohtien esiinnostamista ei pidä vähätellä "nillittämisenä". Nuorena lajina meillä on vielä vakiintumaton harrastuskulttuuri, mikä näkyy juuri tällaisissa suurtapahtumissa. Vaikka SAGIn hallitus koostuu harrastajista, on meidän rivijäsenten silti hyvä olla osoittamassa laajalla rintamalla, ettei asiatonta käytöstä suvaita. Toivottavasti se osaltaan johtaa siihen, ettei ikäviäkään asioita lakaista maton alle.
Marko Kaminen kirjoitti:
» Mitä ihmettä työ ihmiset täällä oikein purnaatte.
» Täällä valittaminen ei johda yhtään mihinkään.» Jos tuntuu asia kismittävän, tehkää Agilityliitolle pyyntö käsitellä epäurheilijamaisesta käytöksestä. Agilityliitto tutkii ja jos toteaa, että väärin ovat tehneet, sen jälkeen asia menee Kennelliitolle.
» Täällä on turha urputtaa. Tulee vain paha mieli myös niille jotka eivät tiedä asiasta mitään.
» Kysymys vielä, kuinka moni teistä oli paikanpäällä toteamassa maxi ohjaajien käytöksestä. Keillä teistä on ihan oikeata faktaa asiasta?» Minä luulen, että joukkueenjohtaja on se joka raportoi Agilityliitolle tästä asiasta jos katsoo sen olevan aiheellinen. Meidän ulkopuolisten siihen ei kannata puuttua.
»
» Terv. Marko Kaminen