Jutun lähetti MM , Heinäkuun 1, 2014 kello: 12:37:07
Re: MM-karsinnat rata 5Vastineena juttuun: Re: MM-karsinnat rata 5, jonka kirjoitti: Ei Sportti , Heinäkuun 1, 2014 kello: 12:29:27:
Ei Sportti kirjoitti:
» kisaaja kirjoitti:
» » Liki jokaista (ellei peräti ihan jokaista) rataahan muutettiin maksien radan jälkeen medeille viikonlopun aikana, eli finaalirata ei tehnyt poikkeusta vaan noudatti ennemminkin sääntöä.» » Rata muuttui ehkä jossain mielessä helpommaksi tehdä nollana, mutta vaikeaksi tehdä nopeana nollana.
» Näinpä tehtiin, haluttiin korostaa enemmän ohjaajan fyysisiä ominaisuuksia.
Jo pitkään on ollut puhetta, kuinka me hävitään nopeudessa eurooppalaisille. Nyt oli sellaisia ratoja, joissa oikeasti kisattiin myös suoritusajoilla, eikä vain radasta selvitymisellä. Pelkkä selviytyminen ei tue menestymistä MM-kisoissa. Finaalissa n. puolet koirakoista sai ratavirheettömän suorituksen, se onnistunut porukka kisasi oikeasti suoritusajoilla.