Jutun lähetti Laura M , Kesäkuun 23, 2014 kello: 14:14:06
Re: MM KarsinnatVastineena juttuun: Re: MM Karsinnat, jonka kirjoitti: Rataantutustumiset , Kesäkuun 23, 2014 kello: 13:52:56:
Rataantutustumiset kirjoitti:
» Ollaan ilmeisesti palattu vanhaan malliin,
» Että kaikki tutustuu rataan ennenkuin säkäluokka aloittaa.» Ei niin, että 30 tutustuu ja suorittaa, ja seuraavat
» 30 tutustuu ja suorittaa..» Ikävä juttu niille ketkä menee loppuosassa..
Eikös MM-karsinnoissa ole aina kaikki tutustunut eka rataan ja sitten kisattu. Mielestäni vain SM kisoissa on ollut kolmena viime vuonna tämä ositettu rataantutustumiskäytäntö voimassa. Etunsa kussakin tyylissä. Myös MM kisoissa kaikki tutustuu aluksi joten eikö ole ihan hyvä että karsinnoissa myös?
Lisäkis SM kisojen koiramäärä noin 200 vs. karsintojen koiramäärä noin 100 tuplaa myös odotusajan joka karsinnoissa on max 3h tutustumisesta viimeiseen starttaajaan. Nopealla hyppyradalla vähemmän.