Re: Rokotusten tarkistus pistokokein


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Laura M , Maaliskuun 26, 2014 kello: 15:23:12
----------------------------------------------------------------------

Re: Rokotusten tarkistus pistokokein

Vastineena juttuun: Re: Rokotusten tarkistus pistokokein, jonka kirjoitti: tuonnit , Maaliskuun 26, 2014 kello: 13:41:41:

Jaa että pitäisi kisajärjestäjän alkaa vielä valvomaan että koirat on laillisesti suomeen tulleet ja osata eri maiden tuontimääräykset???

Eikö kennelliiton rokotusmääräykset ole ne joita tarkistetaan, että pääsee osallistumaan tapahtumaan? Ja niissä puhutaan vain rokotteesta riippuen yhdestä tai kahdesta rokotuskerrasta!

Rokotusmääräykset
Kaikissa Kennelliiton alaisissa tapahtumissa läsnä olevilla koirilla tulee olla voimassa seuraavat rokotukset:

Penikkatautirokotus.
Koira on saanut vähintään kaksi penikkatautirokotusta ja jälkimmäisestä tehosterokotuksesta on kulunut vähintään 14 vuorokautta. Ensimmäinen koiralle annettu tehoste on voimassa yhden vuoden. Vuoden iässä tai sen jälkeen annetut seuraavat tehosteet ovat voimassa rokotteen valmisteyhteenvedon mukaisesti.

Raivotautirokotus (rabies).
Koira on saanut vähintään yhden raivotautirokotuksen, josta on kulunut vähintään 14 vuorokautta. Alle vuoden ikäiselle koiralle annettu rokote on voimassa yhden vuoden. Vuoden iässä tai sen jälkeen annetut seuraavat rokotteet ovat voimassa rokotteen valmisteyhteenvedon mukaisesti. Luolametsästykseen, -harjoituksiin tai luolakokeisiin osallistuessa ei koiran raivotautirokotus saa olla vuotta vanhempi.


Tapahtumiin osallistuvan koiran mukana tulee olla rokotustodistus, johon on kirjattu koiran tunnistusmerkintä sekä annettujen rokotteiden viimeinen voimassaolopäivä.

http://www.kennelliitto.fi/kasvatus-ja-terveys/koiran-terveys/rokotuksiin-ja-tartuntatauteihin-liittyvat-maaraykset

Meidänkin seurassa ollaan kuulemma nipoja kun katsotaan kaikkien kisaajien rokotukset niin tarkkaan...

tuonnit kirjoitti:
» - kirjoitti:
» » Vastaavalla koetoimitsijalla on oltava sijainen, mutta onko sijaisen nimi ilmoitettava kisakirjeessä? Ehkä haluavat yhteydenotot yhteen puhelimeen, jotta poisjäännit yms. saadaan kirjattua tulospalvelun tiedostoihin.

» » Rokotusten tarkastamista olen ihmetellyt jo kauan. Yhdessäkään kilpailussa ei ole varmistettu, että esittämäni rokotustodistus kuuluu ilmoittamalleni koiralle eikä naapurin Rekulle. Tunnistusmerkintää ei ole tarkastettu sitten kilpailukirjan hyväksymisen. Mitä hyötyä tällaisesta "tarkastamisesta" on?

» Ystäväni kertoi että oli ollut ilmopisteessä ja rokotuksia tarkistanut henkilö oli ollut tiukka ja käynyt hyvin tarkasti läpi rokotukset ja rokotushistorian. Tämä puolestaan oli aiheuttanut närää kisaajissa ;)
» Aika monelle oli tullut yllätyksenä että joku syynää nämä "itsestäänselvyydet" läpi huolellisesti.

» Minusta seurat voisivat ohjeistaa tarkastajat myös rokotushistorian osalta.
» Suomeen tuodaan vuosittain koiria ja rokotushistoria tuontimaasta tulisi myös olla selvillä ja pyydettäessä todistettavissa.

» Onko rokotus oikeasti voimassa, jos tuontimaan rokotukset puuttuvat?
» Tähän varmasti osaa ell vastata.

» Koira kuin koira voidaan suomessa rokottaa ilman passia tai papereita mutta ei se kovin vaikeaa ole Eviran sivuilta tarkistaa mitä rokotuksia tulisi olla annettuna ennen kotimaasta lähtöä. Ja jos koira on tuontimääräysten mukaan rokotettu, ei tästä ylimääräistä vaivaa kenellekään aiheudu.

» Sen sijaan että ilmoitetaan pistotarkastuksista, voitaisiin yhtä hyvin muistuttaa kilpailijoita huolehtimaan että tarvittavat asiakirjat ovat mukana ja ne näytetään automaattisesti.
» Ei tule sitten ikäviä tilanteita jonossa, jos kysytyt tiedot puuttuvat :)


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]