Jutun lähetti Toivotan teille hyvää uutta vuotta 2014 , Tammikuun 1, 2014 kello: 01:05:33
Re: Miten selättää keinukammo?Vastineena juttuun: Re: Miten selättää keinukammo?, jonka kirjoitti: Salme , Tammikuun 1, 2014 kello: 00:10:43:
Mutta tässä(kin) asiassa olette pihalla, kuin lumiukot (tai pitäisikö kommentoida, että pihalla kuin viheriöivä ruoho)
Mistä näitä "tohtoreita" oikein tulee???
Salme kirjoitti:
» Kaikkein tehokkaimmaksi keinoksi olen huomannut keinun opettamisssa sen, että koira itse oppii miten keinu toimii ja miten se pystyy sitä hallitsemaan.» Meillä on käytössä säädettävä keinu, jonka opettelu alkaa kuljetusasennosta. Ts. keinu on aivan vaakatasossa melkein maata vasten. Tällöin se ei juuri heilahda. Koiraa kävelytetään hihnassa tätä lautaa edestakas ilman mitään kontaktivaateita tms. kunnes se vain kävelee koko laudan päästä päähän rentona ja tottuu alustaan minimaaliseen heilahtamiseen.
» Sitten keinu nostetaan alimpaan asentoon, jolloin laskeva pää on n. metrin korkeudella. Koira viedään keinulle lyhyessä hihnassa. Ei pakottaen tai väkisin vaan niin, että se tuntee ohjaajan olevan lähellä ja hallitsemassa tilannetta. Koira saa kulkea keinua siihen asti, että se lähtee koiran omasta painosta keinahtamaan ja pysäytetään siihen. Siinä koira seisoo niin kauan, että keinu on kokonaan laskeutunut (apuohjaaja pehmentää alkuun laskua) ja lauta pysähtynyt. Sitten koira talutetaan alas ja palkitaan.
» On tärkeää, että koira havaitsee mitä esteellä tapahtuu. Vilkas koira ei välttämättä ole huomannut heilahdusta vielä usean toistonkaan jälkeen, jolloin helposti tehdään häkitöityjä johtopäätöksiä esteen oppimisesta. Koiran täytyy itse oppia, missä kohtaa keinu liikkuu sen oman sijainnin mukaan, miten sen täytyy säädellä omaa tasapainoa ja siirtää painopistettä oikeaan kohtaan hallitakseen heilahdus mahdollisimman kannattavalla tavalla. Jos tässä opetteluvaiheessa keinun liikkumista jarrutetaan siivekkein tai ihmisen toimesta keinutetaan edestakaisin ym. ei koira pysty millään oppimaan sitä, miten keinu oikeasti toimii.
» Kun koira alkaa olla sinut heilahduksen kanssa, se pyrkii itse nopeammin kohti palkkiota, eli laskua ja esteeltä poistumispaikkaa. Siihen asti pitää koiran antaa itse opetella este. Heilahduksen pehmentäminen on paljon kiinni koirasta. Mieluiten pehmennys tehdään nousukontaktin puolelta, jolloin apuohjaaja ei ole koiran edessä "häiritsemässä" opiskelua. Säädettävällä keinulla on hyvä ottaa lopun kolahdus ja takapotku käyttöön heti, kun koira oppii säätelemään keinun heilahdusta. Hihnaa kannattaa pitää mukana niin kauan, että koko este on valmis. Vapaana ollessa koira valitsee jännän paikan tullen helposti pakenemisen ja silloin oppiminen hidastuu. Hihnalla ei pakoteta vaan se on ns. turvaside koiralle jännittävän tilanteen hallintaan.
» Tämä keino on ollut nopea ja tehokas myös niille koirille, jotka ovat säikähtäneet keinua aiemmin. Suosittelen!
» Salme Räsänen
» Tmi RumaRakki
»
» kii-kaa kirjoitti:
» » 2-vuotias koira olisi muuten kisavalmis, mutta keinu tuottaa suuria ongelmia - on jo iskenyt epätoivo, että tuon takia ei päästä kisauralle ollenkaan muuten lupaavan koiran kanssa.» » Keinua tehty ensimmäisen kerran viime kesänä - se oli silloinkin epävarma (eikä missään vaiheessa läheskään valmis), koira hakeutui esteelle vastahakoisesti ja suoritti sen hitaasti "keinutellen". Tämän ja puomilla tapahtuneen säikähdyksen seurauksena keinujutut saivat jäädä tauolle noin 5 kuukaudeksi. Nyt kun muut esteet ovat valmiina ja kontaktiesteet muuten varmoja, ollaan yritetty palailla taas keinun pariin - mutta vaikeaa on..
» » Koira ei pelkää pamahdusta, vaan heijaavaa liikettä. Bang-gamea tekee mielellään, mutta pieni minikoira ei kovin korkealle pääse turvallisesti hyppäämeen, pöydältä ei halua astua keinun päälle. Olen aloittanut harjoitukset niin, että tuen keinun pään siivekkeellä niin, ettei heilahda yhtään ja koira juoksee alhaalta ylös ripeästi. Tämä sujuu hyvin, mutta heti kun siivekettä siirtää muutamankin sentin niin, että keinun liike on _todella_ minimaalinen, koira kieltäytyy yhden kerran jälkeen tulemasta koko esteelle. Olen itse yrittänyt olla superkannustava olematta painostava, mutta ei. Koira on säännöllisesti hierottu ja hoidettu, kipeä ei pitäisi olla.
» » Kokemuksia, vinkkejä? Onko jollain tietoa pk-seudulla tai lähistöllä järjestettävistä keinuklinikoista? Tai suosituksia pk-seudulla kouluttajista, joilla on kokemusta keinukammosta ja joille voisi hakeutua "hoidattamaan" nimenomaan tätä ongelmaa?