Jutun lähetti oho , Kesäkuun 22, 2006 kello: 12:57:08
Re: vauva rataantutustumisessa, miksi??Vastineena juttuun: vauva rataantutustumisessa, miksi??, jonka kirjoitti: harrastan sinkkuna , Kesäkuun 22, 2006 kello: 00:19:07:
harrastan sinkkuna kirjoitti:
» Kummallisen piittaamatonta ja ylimielistä käytöstä kilpailijalta SM-kisoissa midien finaaliradalla tulla rataantutustumiseen lapsi sylissä ja jalassa jotkut rantaläpykkäät.
» Ymmärrän kyllä, että kaikki eivät suhtaudu lajiin ja kisaamiseen kovin tavoitteellisesti saati vakavasti, mutta olisiko liikaa vaadittu, että voisi edes arvokisoissa hieman kunnioittaa kanssakilpailijoita ja itse kilpailutilannetta?» Itse lapsiperheellisenä ymmärrän lastenhoidon vaatimukset. Mutta rataantutustuminen kestää kaikkiaan viitisen minuuttia, mikä ei ole kovin ylivoimaisen pitkä aika jonkun olla varasylinä pienelle. Luulisi, että omakin keskittyminen on huomattavasti parempi, kun voi liikkua normaalisti. Yksi ihan hyvä vaihtoehto on myös pitää taukoa aktiivisikisailusta sen œ-1,5 vuoden ajan, jos lastenhoito kisapaikalla tuottaa vaikeuksia.
» Lasta rataantutustumisruuhkassa kanniskeleva ei tässä tapauksessa edennyt virran mukana esteeltä toiselle, vaan pyöri tukkeena ja aiheutti ainakin minulle kauhun tunteen, kun epähuomiossa takaperin valssatessani törmäsin häneen ja tajusin mitä oli siinä sylissä.Todella vastuuttomalta tuntuu tuollaisen äidin käytös; sylissä poikittain olevan lapsen pää ja niska saattavat joutua yllättäin kovankin iskun kohteeksi törmäyksessä. Rataantutustumisessa olen ainakin itse useamman kerran juossut tai tullut päinjuostuksi.
» Toisarvinen seikka on se, että pienen lapsen itku lähistöllä häiritsee keskittymistä varsinkin sellaisilla ihmisillä, joilla on itse pieniä lapsia, koska sille äänelle on ehdollistunut niin voimakkaasti. Erittäin ikävää kuultavaa se on, kun huomaa, ettei lapsen huollon suhteen tilanne ole kunnossa. Ihan vilpittömän itsekkäästi toivoisin, että vauvat saisivat olla kotona hyvässä hoidossa ja perheellinenkin agilitaaja voisi keskittyä rauhassa harrastukseensa.
Vastaus kaikille niille jolla on jotain ongelmaa muiden tekemisistä: Voisitteko keskittyä vain omaan elämäänne ja jättäisitte pois muiden ihmisten elämän ja tekimisten tonkimiset. Täällä on kokoajan joku narina päällä aiheesta kuin aiheesta. Miksi ei vaihteeksi vähän positiivisempaakin sävyä. Kukaan meistä ei tiedä syytä miksi tuo kyseinen lapsi oli mukana radalla, mutta täälläkö se tietämys paranee. Jos asiasta on ongelmaa silloin voiko suoraan käydä juttelemassa henkilön kanssa vai eikö kantti riitä kuin täällä pitää tämmöistäkin asiaa päivitellä.
Eikä agility palstalla vois keskittyä AGILITYYN, EIKÄ KUKA TEKI MITÄ TAI EI TEHNYT. Täällä parjaataan nimettöminä muita, mutta silti annetaan niin selkeät vihjeet, että liki kaikki tietää keistä täällä aina puhutaan. Sellaset henkilöt on mielestäni säälittäviä ja raukkoja kun ainut paikka missä uskaltavat suunsa avata on keskustelupalsta.
JÄLKIPELI SE ON PARAS PELI - näköjään