Jutun lähetti Jesse6 , Helmikuun 5, 2006 kello: 18:25:42
Agilitysta olympialaji !Lisenssimaksusta vielä. En tiedä, onko tästä ollut jo puhetta sivuilla, mutta mahdollisesti lajiliiton ja lisenssin perustamisen tarkoituksena voi olla hakea SLU:n jäsenyyttä. Muussa urheilussa lisenssimaksut ovat arkipäivää ja jos SLU:n haetaan, tulee lisenssi siellä viimeistään perustettavaksi.
Tästä seuraavaksi olisi hienoa, jos olympiakomitealle voisi tehdä anomuksen, että agilitysta tehtäisiin viimeinkin olympialaji! Eikö olisi hienoa, jos SM-ja MM-titteleiden lisäksi olis mahdollisuus osallistua olympialaisiin agilityssa. Jos kur-kur-kur -linkin on olympialaji - tai ylipäätään urheilulaji ??? - miksei agilitykin. Tässä toivoisin/ näkisin lajiliiton olevan merkkittävässä osassa.
Esim. nappulaliigassa (jääkiekossa) pelaavista lapsista joudutaan maksamaan lisenssimaksu. Muuten ei voi osallistua peleihin ja turnauksiin. Lisenssi sis. tapaturma vakuutuksen.