Viikonloppukurssi kisajännittäjille 11.-12.3.2006


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

[ Näytä kaikki viestit / Show all messages ]

Jutun lähetti Elina , Tammikuun 28, 2006 kello: 12:13:10
----------------------------------------------------------------------

Viikonloppukurssi kisajännittäjille 11.-12.3.2006

Tulossa viikonloppukurssi kisajännittäjille:

KISA KUIN KISA – OHJAAJA JÄNNITYKSESTÄ JÄYKKÄNÄ

Tunnistatko otsikosta itsesi, koira kyllä toimii, kunhan ohjaaja pysyy suorituksen ajan kasassa. Kilpailee ihminen sitten ihan missä lajissa tahansa, jännittäjän kisa tyssää monesti otteen herpaantumiseen. Koiraurheilussa ongelma saa aivan uuden ulottuvuuden ohjaajan siirtäessä tunnetilansa myös koiraan. Treeneissä yhdellä lailla ohjaavasta tulee kisassa koiran näkökulmasta aivan toisin käyttäytyvä. Koira kun lukee eleitämme ja mielialojamme mennen tullen, sitä ei voi huijata, voimme vain opetella hallitsemaan hermojamme paremmin.

Tämä kurssi sopii kaikkien lajien harrastajille!


Treeniviikonloppu stressinhallinnasta järjestetään pääkaupunkiseudulla 11.-12.3.
Vetäjänä toimii suggestoterapeutti Jukka Kataja


Jukka Kataja on koulutukseltaan liikunnanohjaaja. Hän on erikoistunut stressin hallintaan, psyykkiseen valmennukseen ja johtamiskoulutukseen. Pätevänä suggestoterapeuttina ja ryhmätyönohjaajana hän on toiminut huippu- ja ammattiurheilijoiden, jopa maajoukkueiden psyykkisenä valmentajana. Jukan valmennustyössä painottuvat jämäkkä ratkaisukeskeisyys sekä mielikuvien käyttö.

Jukka Kataja: ”Kurssin aikana tehdään paljon harjoituksia ja demoja. Lisäksi luennoidaan ja keskustellaan aiheesta. Tavoitteenani on antaa perusvalmiudet psyykkisen valmennuksen omaehtoiseen harjoitteluun ja luoda kurssilaisille pohja hallita erilaisia stressitilanteita. Kurssin päättyessä kurssilaisilla on näkemys ja käytännön välineitä huippusuoritukseen pääsemiseksi.”

VIIKONLOPPUNA KÄSITELTÄVÄT TEEMAT

1. Psyykkisen valmennuksen kokonaisuus
- kohdealueet ja valinnat

2. Lähtötilanteen analyysi
- lajin menestystekijät
- osallistujien psyykkinen profiili (psykologiset taidot ja keskittyminen)

3. Mentaalinen valmennus
- rentoutuminen ja autonominen hermosto
- rentoutumisen ja rauhoittumisen harjoittelua
- mentaalisen valmennuksen ohjelmointi
- mielikuvien ohjaaminen ->
mielikuvavalmennus /ideomotorinen valmennus

4. Miten kilpailuihin valmistaudutaan?
- keskittyminen
- sisäinen puhe > uskomukset
- kilpailuihin valmistautumisportaikon teko ja sen käytännön sovellutukset
- ajattelun kehittäminen -> myönteinen / kielteinen

5. Stressi ja sen säätely
- tavoitteet, jotka tukevat hyvää itsetuntoa
- poisherkistämismalleja

6. Palaute ja arviointimallit

Paikka: Espoo, Kilo
Kurssin kesto: molempina päivinä noin 6-8 tuntia (lisätietoja aikataulusta tulossa lähiaikoina)
Osallistujamäärä: mukaan otetaan 25 ensimmäisenä ilmoittautunutta
Viikonlopun hinta: 89 € sis. 22 % alv.
(hinta sisältää kirjallisen materiaalin, mutta ei sis. kahvituksia / ruokailua).

Huom! Kurssille ei oteta koiria mukaan.

Ilmoittautumiset osoitteeseen info@canismythos.fi tai 050 4919 174
www.canismythos.fi



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]