Jutun lähetti Marjut Pulli , Helmikuun 28, 2005 kello 09:11:25
Re: Kennelliton uusi sääntöehdotus koskien karsintoja. HALOO....Vastineena juttuun: Re: Kennelliton uusi sääntöehdotus koskien karsintoja. HALOO...., jonka kirjoitti: Nora Ojala , Helmikuun 27, 2005 kello 21:26:18:
Nora Ojala kirjoitti:
» Ehdottomasti samalla kannalla kuin alla olevakin ja samoilla perusteilla.
» Erittäin hyvä uudistus!» Jos on karsinnoissa kympin sakissa niin ei todellakaan ole silloin
» mikään "lucky looser". Kuka tahansa niistä on hyvä/paras edustamaan Suomea
» arvokisoissa.» Se on minun mielipiteeni.
» No hei haloo kirjoitti:
» » Mm-kisoissa kuten pm-kisoissakin joukkueet menevät maa kerrallaan, siis kaikki peräkkäin. Mm-kisoissa tuo tarkoittaa kahden koiran ohjaajalle vain yhden koiran taukoa. Mm-kisoissa kisanneet ovat itse kertoneet kuinka eivät jaksa tehdä täysillä loppuun asti kahdella koiralla rataa. Taisi Juhan kontaktivirhekin tulla juuri tuon vuoksi?» » Jotta suomesta saadaan paras joukkue, pitää jokaisen koirakon olla täysillä mukana joka startissa. Ja siksi pidän hyvänä ettei kukaan osallistu joukkueeseen kuin yhdellä koiralla.
» » Taisi olla Lehtiö kun luopui juuri tästä syystä toisesta paikasta? Mahtava teko, ja todella järkevä. Tärkeintä ei ollut oma näkyvyys, vaan Suomen etu.
» » Sanoisin muutosta hyväksi!
Minun mielipiteeni: Henkilökohtaiseen kisaan yksi henkilö vaikka kolmella koiralla jos yksinkertaisesti on niin hyvä. Joukkuekisassa minä henkilökohtaisesti kisaisin vain yhdellä koiralla jos olisin tälläinen kolmen maajoukkuekoiran ohjaaja. Haluaisin jakaa sen suuren onnen tai epäonnen kahden muunkin kanssa (eli en haluaisi olla joukkuekisassa vastuussa siitä että kapasiteettini ei riitä kahteen peräkkäiseen onnistuneeseen suoritukseen). Tässä tulee tietenkin esiin rahoituspuoli. Mitä 3-5 koirakkoa kisoihin maksaa? Käsittääkseni edustajat kuitenkin maksavat osan matkastaan nykyisin itse. Olenko väärässä? Ja vielä tähän mahdolliseen 5-10 sijoilla karsinnoissa olevien joukkueeseen valintaan: Suomen karsintojen 10:s voi olla ihan `kiva`joukkekoira, mutta MM-kisojen henkilökohtaisiin kärkikahinoihin tällä sijoituksella ei ikäväkyllä ole mitään asiaa...jollei kyseinen koirakko ole karsintojen sijoitustaan joillakin virheillä ansainnut (eli on todella nopea ja onnistuu kaksi rataa nollille tekemään)