Jutun lähetti arkajalka , Helmikuun 11, 2005 kello 19:58:21
Re: Palkkaaminen radan alussa ja lopussaVastineena juttuun: Re: Palkkaaminen radan alussa ja lopussa, jonka kirjoitti: ja lisäksi , Helmikuun 10, 2005 kello 21:18:11:
ja lisäksi kirjoitti:
» Koira voi säikkyä rähjääjiä ja hakea ohjaajasta turvaa kulkemalla koko radan ohjaajaan "liimautuneena". Ei ole vaarallista, mutta vauhti kärsii. Koiralta menee into lajiin, jos radalla pitää aina pelätä. Tämä on kai pieni ongelma agilityn maailmassa, mutta harmittaa kuitenkin.Ja harmittaa muuten niin vietävästi!
Itselläni on arahko koira (huostaanottotapaus) ja se on muutaman kerran säikähtänyt juuri ennen radalle lähtöä niin paljon, ettei hommasta tullut yhtään mitään. Kyllä särki sydämestä, kun näki koiran vain hiipivän ja pälyilevän sivuille, että milloin joku hyökkää. :( Silloin itketti.» motivointilelun ohjaaja :-/ kirjoitti:
» » Kunpa... kirjoitti:
» » » Kun koirien palkkaamiseen nyt tiukasti puututaan, niin kunpa joskus puututtaisiin myös toisten kilpailijoiden suoritusten häiritsemiseen. Tarkoitan nyt sitä, että koiria viritellään pitämällä niitä kehän vieressä tai lähtöpaikan takana rähjäämässä. Kai siihen on mahdoton puuttua, koska häiriö on kehän ulkopuolella.» » Oman kiivaan piskiläni suoritusten seuraaminen on joillekin viritystä. Kaksipiippuinen juttu, joudun olemaan tarkkana, ettei toiset koirat radan ulkopuolella pääse "nappaamaan motivointileluaan". Eli näin kun otit asian puheeksi, on se melko perseestä oleva käytäntö.
» » Ja onhan noita yli kymmenen kisavuoden aikana tapahtunut ihan "ihmeellisiä irtipääsemisiä"; omat koirat olleet irti käppäilemässä radan ulkopuolella, ja hihnassa olleet päässeet "lipsahtamaan" kimppuun.» » sori, onhan tämä katkeraan sävyyn ;-O mutta syystä
» » » Sääntö kirjoitti:
» » » » kolone kirjoitti:
» » » » » Ei ainakaan vielä näyttäneet olevan voimassa eilen iltakisoissa enkä ole kyllä kuullut myöskään päivää, jolloin sääntökirja vaihtuisi.» » » »
» » » » Uusi palkkaussääntö tulee voimaan 1.5.05.