Re: Agility-rotu (varjo-AVA)/ER ja EJ rekisterit


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ FAQ ]

Jutun lähetti tarkkuutta pliis , Tammikuun 12, 2005 kello 09:29:36
----------------------------------------------------------------------

Re: Agility-rotu (varjo-AVA)/ER ja EJ rekisterit

Vastineena juttuun: Re: Agility-rotu (varjo-AVA), jonka kirjoitti: Mari H , Tammikuun 11, 2005 kello 16:23:00:

Mari H kirjoitti:
» » Minna kirjoitti:
» » » Miksiköhän kennelliitto sitten vaatii näy.tulosta? Estetäänkö näin ns. agility-rodun jalostusta, risteyttämällä esim. kelpieitä ja bordercollieita? Viisaammat vastatkoon!

» Hei,
» tuo ei varmaankaan voi olla se syy. vaikka näyttelytulosta ei vaadittaisikaan, ei Kennelliitto rekisteröisi kuin puhdasrotuisten, paperillisten koirien AVA-arvoja.

» En sitten teidä, onko kukaan saanut ER-rekkarissa (ei jalostukseen) olevalle koiralle H:ta eli vanhaa kakkosta näyttelyistä. Kai maar - eikös ao. rekkarissa ole mm. rotuunotettuja russeleita ja porokoiria?

» tv. Mari, joka ei ole ihan selvillä aiheesta mutta kiinnostunut :-)

Tarkennus : ER on erikoisrekisteri, joka tarkoittaa sitä, että joko koiralla ei ole rekisteröityjä vanhempia kolmen sukupolven verran (esim. rotuunotettuja koiria sukutaulussa, tai sitten rotuun otettu jackrussel), tai se on uusi FCI:n rotu. ER rekisterillinen koira on muuten "normaali" paitsi että se ei saa näyttelystä CACIBia, tai FCI ei hyväksy sitä. ER rekisterillistä koiraa saa käyttää jalostukseen ja sen pentuja voidaan siirtää FIN rekisteriin kun sukutaulussa on ER koira tarpeeksi kaukana.

EJ koira taas on se EI JALOSTUKSEEN, sitä saa käyttää kokeissa, koska se on rekisteröity, mutta sen pentuja ei rekisteröidä.


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ FAQ ]