Jutun lähetti totta mooses , Maaliskuun 30, 2004 kello 12:06:10
Re: Karsinnat 2004Vastineena juttuun: Re: Karsinnat 2004, jonka kirjoitti: Toivo , Maaliskuun 30, 2004 kello 11:41:02:
Uskaliasta tekstiä, mutta olen täysin samaa mieltä.
Ei mahda mitään, mutta "huumorilla" varustetut tuomaroinnit ja laiskuus suunnitella kisaratoja (samat piirrokset eri paikkakunnan kisoissa tai radan kääntäminen b-kisaan nurinperin) eivät millään muotoa vakuuta tuomarin asiantuntemuksesta, kiinnostuksesta ja luotettavuudesta. Olen pahoillani, mutta tämä on totuus. Samaten taisi Pirkkahallin virallisissa kisoissa SM-2002 perjantai-iltana olla tuomarin hyväksyntä palkaamiseen radalla. Aika villiä menoa, etten sanoisi.
Mukava ihminen tämä tuomari on, mutta asiallisuus ja säännöt pitäisi muistaa, varsinkin huippukisoissa!» Monen mielestä karsinnat ovat vuoden tärkein kilpailu, siellä valitaan tulosten perusteella maajoukkue joka lähtee edustamaan Suomea Italiaan. Karsinnoissa arvosteltavalta tuomarilta vaaditan paljon, startteja on erittäin paljon, päivät ovat pitkiä, katsomoissa istuu agilityhullut suomalaiset jotka haluavat sinne mahdollisimman hyvän joukkueen.
» Mielestäni arvostelu on oltava tuomarilla "selkärangassa", siellä ei voi empiä vaan linja pitää pitää kaikilla koirakoilla samalla tavalla läpi kisan, kun väsymys rupea painamaan päälle ratkaisee rutiini.
» Tuomarin täytyy olla perillä mitä ulkomailla tapahtuu, seurata kehitystä jotta osaa hakea oikeita asioita radoillaan.
» Mielestäni tuomareille on kunnia päästä arvostelemaan Suomen parhaita ohjaajia ja koiria karsintoihin. Heillä on myös suuri vastuu sekä velvollisuus, heidän pitäisi myös arvostaa kilpailijoita sekä tapahtumaa sen verran että kieltäytyy kunniasta jos on edes pieni epäily että ei täytä näitä kriteerejä.
» Suomessa on monta erittäin hyvää tuomaria joiden radat ovat haastavia mutta eteenpäin vieviä ja jotka arvostelevat oikeudenmukaisesti sekä tarkasti (Virtanen kuuluu mielestäni tähän joukkoon).
» Toivon Suomen agilityväen puolesta että molemmat tuomarit jotka paikalle saapuvat olisivat kilpailijoiden sekä karsintojen arvoisia!