Jutun lähetti typerää , Heinäkuun 1, 2008 kello: 21:24:51
Re: Agirodun aikataulutVastineena juttuun: Agirodun aikataulut, jonka kirjoitti: Risto , Kesäkuun 29, 2008 kello: 19:50:56:
Taitaa olla viimeinen kerta, kun agirotuun tulee lähdettyä.
Jos ei saman säkäryhmän joukkuekisaa + tasoituskisaa pysty saamaan eri kelloajoille, niin johan on kumma.(syynäkö rahastus = kaikki ei ehdi omalla lähtövuorolla kisaamaan ja tuskin palauttavat rahat)
Ja se kaikkien joukkueiden rataan tutustuminen. Typeryyden huippu!!! Täysin käsittämätöntä järjetelykyvyn puutetta. Järjestäjien olisi kyllä kannattanut ottaa tässä asiassa mallia edellisten vuosien kisoista (rataantutustumiset porrastettu)ja korjata jo useamman kerran vikana ollut saman säkäryhmän samanaikainen kisaaminen.
Vaikka raviradalla tilaa onkin, niin kyllä käy radan vierus ahtaaksi esim. kilpailevien maksijoukkueiden rataantutustumisaikana kun saman radan äärellä on 316, viereisellä medeissä 228 ja mineissä 296 ohjaajaa (osa koirineenkin). Eli kaikkiaan 840 ohjaajaa + kepot ja lapset ja lastenvaunut päälle. Ei siinä enää kenelläkään kivaa ole :-( Tuskin aikataulut niin minuutilleen kutiaan pitävät, että kaikki ihan nuottien mukaan menee. Ja enpä usko, että kukaan on tyytyväinen viiden minuutin rataantutustumiseen esim. 78:n muun ohjaajan kanssa samaan aikaan! Ja vaikka rataantutustumisaika olisi pidennetty, ei siitä paljon ole iloa, kun siellä joka tapauksessa on liikaa tungosta.