Jutun lähetti Tiina , Joulukuun 10, 2007 kello: 13:32:48
Re: Eri luokkien ratojen tasostaVastineena juttuun: Eri luokkien ratojen tasosta, jonka kirjoitti: juttelija , Joulukuun 10, 2007 kello: 12:44:58:
Itsekin ko. radalla kisanneena voin todeta, että rata oli haastava. Se oli puhdas tekniikkarata vailla vauhtisuoria (agilityn perusjuttuja, esim. alun 4 ensimmäisen hyppyesteen sijoittelu, sen jälkeen tullut A:ltä vas. 180-käännös muurille ja muurin ja pituuden kautta 180-käännös oik. puomille). Olisi yhtä hyvin voinut olla kakkosluokan rata.
Erityisen haastava rata oli mielestäni ensimmäisen koiransa kanssa kisaaville, uran alkuvaiheessa oleville. Enää ei sitten puutu kuin se määritelmä, että mitä ykkösluokan koirakon pitäisi osata ennen kuin se on valmis kakkosluokan radoille?