Jutun lähetti Arto , Lokakuun 14, 2007 kello: 11:35:38
Re: Urheiluako?...jatkuu...vielä vähänVastineena juttuun: Re: Urheiluako?...jatkuu, jonka kirjoitti: Arto , Lokakuun 13, 2007 kello: 16:38:44:
Lainaus Reilun Pelin säännöistä kohdasta 4. Avoimuus, demokratia, rehellisyys ja oikeudenmukaisuus
"Yhteisö
Jokaisen pitää saada päättää omista päämääristään. Päämäärien ja toimintatapojen tulee olla avoimesti kaikkien tiedossa. Myös mahdollisista riskeistä on tiedotettava.
Itsenäisillä liikunta- ja urheiluseuroilla tai järjestöillä on mahdollisuus itsenäisesti päättää omista päämääristään. Toiminnan tulee olla demokraattista ja läpinäkyvää, eikä salattuja motiiveja saa olla. Kattojärjestöjen tulee kunnioittaa jäsentensä valintoja ja tukea niitä siinä eettisesti perustellussa työssä, jonka nämä ovat valinneet.
Yhteisön säännöissä ja käytännön toiminnassa sitoudutaan yhteisiin pelisääntöihin ja turvataan kaikkien osapuolten oikeusturva. Eri osapuolien kuuleminen on tärkeää riita-asioissa, mutta myös muussa päätöksenteossa."
Miten tämä lajiliiton itsenäisyys ja demokratia voi toteutua, jos se ei pysty itse päättämään oman lajinsa kilpailusäännöistä?
Miten toiminta voi olla läpinäkyvää, jos se on salailevaa ja kontrolloitua, niin kuin sääntökyselyn käsittelystä voi päätellä? VUL:in hallituksen pöytäkirjat on julkaistu netissä kenen tahansa luettavaksi. Missä on SAGI:n hallituksen päätökset? Itse en ainakaan pöytäkirjoja saanut kun kysyin niitä toimikunnan jäsenenä ja jäsenseuran yhdyshenkilönä. Asiat käsitellään pienessä piirissä. Tuodaan päätettäväksi kiireisellä aikataululla ja viedään läpi ilman avointa keskustelua ja aikaa tehdä omia selvityksiä. Demokratia on näennäistä.
Miksi kirjoittelen näistä nyt? Siksi, koska aikaisemmin kun olin SAGI:n toimikuntien jäsenenä, niin annettiin ymmärtää, että ei ole sopivaa esittää julkisesti mielipiteitä, jotka poikkeavat virallisesta linjasta tai arvostella sitä. Se on likaista peliä, sanottiin.
Miksi kirjoitan omalla nimelläni? Siksi, koska toivon, että se rohkaisisi muitakin ottamaan kantaa ja muuttamaan sitä salailevaa ja kontrolloitua toimintakulttuuria, joka on peräisin kuka ties mistä. Toivotonta se varmaan on, koska leimautumisen pelko on niin syvässä.
Tuo aikaisempi säkäluokkakeskustelu antoi jo vähän toivoa. Mitä enemmän asiallisia kommentteja tulee esiin, sitä vähemmän hörhöilijät heittävät henkilökohtaisia herjojaan. Meidän seuran treenikenttä on aika syrjäisellä paikalla ja siellä on kesällä käynyt vandaaleja. Kaksi vaihtoehtoa miten sen voi estää: joko aidata kenttä tai järjestää siellä niin paljon toimintaa, että vandaalit ei kehtaa näyttäytyä.