Jutun lähetti Ei se nyt , Heinäkuun 13, 2007 kello: 09:08:29
Re: HAU Open 2007Vastineena juttuun: HAU Open 2007, jonka kirjoitti: Esa Muotka , Kesäkuun 6, 2007 kello: 22:14:47:
Minustakin rata näytti kuvasta katsottuna ykkösluokkalaisille kyllä todella vaikealta, mutta jos tuloksia katsoo.. niin on medi ja maksiluokan voittanut ykkösluokkalainen, joten hyvin ykkösiäkin on pärjännyt ;D
Tietysti on mukava mennä sellaisia ratoja, jotka tuntuvat tasoon nähden sopivalta ja varsinkin antavat ykkösluokan koirille ja ohjaajille luottamusta ja kokemusta ratasuoritusten tekoon.
Mutta mielestäni välillä on kiva myös kokeilla vaikeampaa ja joko todeta että vielä on paljon treenaamista jotta tämmöisestä radasta pääsee kunnialla läpi tai että koira onkin ehkä paremmassa kuosissa kuin olin itse ajatellut. Tapahtuipa kumminpäin vaan on se minusta hyvä asia.. saa harjoitusta ja tietoa missä koiran kanssa mennään.
Varmasti myöhemminkin tulee jokaisen koirakon kohdalla eteen ratoja, jotka ovat koiran tasoa ajatellen aivan liian vaikeita tai helppoja.. tämäkin kun on välillä päivästä kiinni ;D