Jutun lähetti Rauno , Kesäkuun 28, 2007 kello: 12:04:31
Re: B-maajoukkueen valintakriteeritVastineena juttuun: B-maajoukkueen valintakriteerit, jonka kirjoitti: Marko , Kesäkuun 28, 2007 kello: 11:14:40:
Minä en tiedä lajiliiton varsinaisia perusteita. mutta asioihin vaikuttaa varmasti moni asia.
Jos haluaa tähdätä huipulle, on nykyisin oltava valmis uhraamaan aikaa ja rahaa paljon enemmän kuin takavuosina. Toisaalta kun näyttökisat pitää lyödä lukkoon jo vuosi ennen viimeisiä näyttökisoja, niin pitää kisan olla tiedossa ja mielellään vakiintunut tapahtuma, joka kerää kisaajia mahdollisimman paljon paikalle. Muutamiin kisavalintoihin vaikuttaa myös tarjolla oleva treenipaikka B-maajoukkueelle. Kun leiri on lähellä kisapaikkaa, niin bemarilaiset pääsevät samalla matkalla myös kisaamaan yhdessä ja nostamaan kisafiilistä. Näyttökisojen joukossa on myös näitä vuosittain paikkaa vaihtavia kisoja, SM ja Agirotu, jotka eivät suinkaan aina ole lännessä. On luonnollista, että tapahtumat painottuvat alueille, joilla on lajin toimintaa paljon.
Edellisen vuoden näyttökisat:
Kirkkonummi 17.9.2005, Kirkkonummi
Kemi 22.1.2006, Kemi
StadiGames 4.6.2006, Helsinki
SM-kilpailu 18.6.2006, Lappeenranta
Rokua 24.6.2006, Rokua
Agirotu SM-Open karsintakilpailu 8.7.2006, Turenki
Karsinnat, VantaaFakta on kuitenkin se, että jos haluaa päästä mukaan B-maajoukkueeseen, niin on matkustettava ja osallistuttava näyttökisoihin, ja kun on päässyt B-maajoukkueeseen, niin on otettava lomaa, matkustettava ja majoittuttava pitkin Suomea. Ilmaista ei ole, eikä varmasti koskaan tule olemaan. Jokainen joutuu itse miettimään mihin on valmis panostamaan sekä paljonko on halua ja mahdollisuutta panostaa aikaa ja rahaa lajiin. Tavoitteet asettaa jokainen itse, ja toimii niiden mukaan.