Jutun lähetti Kariluotoska , Toukokuun 18, 2007 kello: 11:51:51
Re: Onko tilastoa?Vastineena juttuun: Re: Onko tilastoa?, jonka kirjoitti: Kariluotoskalle. , Toukokuun 18, 2007 kello: 08:56:45:
Kariluotoskalle. kirjoitti:
» Sinä kun tunnut olevan niin äärettömän viisas, ja kaikkitietävä näissä
» agility-asioissa, niin selitä meille muille mitä "YHTEISTÄ HYVÄÄ" esim. sinä
» saat näistä varoista mitkä kerätään lisenssimaksujen muodossa! Siinäpä sinulle
» pieni "pähkinä" purtavaksi!No voi kiitos! :-) Itse en menisi itseäni ihan noin viisaaksi ja tietäväksi tituleeraamaan, mutta on aina tosi kiva kuulla että on ihailijoita. Minäkin tykkään sinusta, vaikutat juuri sellaiselta ihmiseltä jonka seurassa on helppo viihtyä!
Toistaiseksi olen saanut kisalistauksen, missä on varmasti kaikki viralliset kisat. Syksyllä oletan saavani yhtenäistetyn ilmoittautumis- ja tulosohjelman, jonka jälkeen ei toivottavasti enää tarvitse lukea koiranetistä koiransa saavuttaneen luokkavaihtoon oikeuttavat tulokset jo vuosia sitten, kun sillä itseasiassa on vain hyppärinollia. Tämän enempää en tässä välissä edes halua, kun olen maksanut lisenssimaksunkin vasta pari kuukautta sitten.
Jatkossa odotan saavani liitolta suojaa Suomen Kennelliiton näyttelyihmisten mielivallalta, etteivät esimerkiksi tämän dopingfiaskon kaltaiset farssit pääsisi enää elämääni sotkemaan. Viime viikolla Taarna söi jonkun elikon yrjöt metsässä ja tässä nyt sitten arvotaan että oliko se yrjönnyt mahdollisesti antibioottikuurilla tai vaikka steroideilla ja saadaanko me dopingrangaistus hetkellä millä hyvänsä... Ei näin. Tällainen toiminta ei kuulu 2000-luvun Suomeen eikä mihinkään länsimaiseen demokratiaan (lynkataan varmuuden vuoksi liikoja kyselemättä ja ilman mitään valitusoikeutta paitsi lynkkaavan poppoon suuntaan). Lisäksi odotan liiton tekevän osansa agilityn julkisuuskuvan parantamiseksi, jotta saamme jatkossa helpommin käyttöömme tarpeellisia resursseja. Ilman kenttää on huono pitää seuraa sen paremmin harrastajille kuin himokisaajillekaan. Elän myös vahvasti toivossa, että liitto saisi aikaan kentän sisäisen yhteistyön paranemista, ettei tulisi enää tällaisia viikonloppuja kuin ensi viikonloppuna, kun etelä-Suomessa on viidet kisat yhtaikaa. Paitsi toki jos järkkärit haluavat pitää kisansa minimaalisina ja nimenomaan pitävät ne päällekkäin. Ja listaus jatkuu.
Ja mikä hauskinta, oltuani mukana parissakin liiton valmistelevassa kokouksessa, minä TIEDÄN että asioita hoitaakseen ottaneet ihmiset ovat kanssani samaa mieltä monista tärkeistä asioista ja lähtevät viemään lajiamme suuntaan, jossa kaikilla on hauskaa. Pieni lisenssimaksu vuodessa on hyvin pieni uhraus tästä kaikesta. Ei ole kovin montaa johtopäätöstä vedettävissä sellaisista ihmisistä, jotka kehtaavat ylpeillä sillä että eivät aio sitä maksaa.
...jonka johdosta vesitin tuon aloituksen niin pian kuin ehdin ja mielestäni onnistuin aika hyvin. Tässä ketjussa ei ole näkynyt kovin montaa sellaista ihmistä, joka olisi vastaukseni jälkeen vielä kehdannut tulla paukuttelemaan henkseleitään että MINÄ en ainakaan kuulu joukkoon :-P Ei teidän tarvii kuuluakaan, mutta älkää kuvitelko että siinä olisi jotain ylpeiltävää. Ilahduttavan monta itkupotkuraivariakin on nähty, se kertoo aina että ihminen tietää itse olevansa väärässä, jos vaikka vain alitajuisesti ;-) Nöyrin anteeksipyyntö kaikille joiden muroihin tuli pissittyä, mutta valitettavasti teidän muronne ovat pissittävissä vain silloin kun pistätte kulhon pöntön pohjalle. Jos olette oikeasti miettineet asioita ja perustaneet kantanne vahvoille tosiasioille, kukaan ilkeä ämmä ei voi teidän maissilastujanne saastuttaa. Että kannattanee miettiä vielä jos oma mielipide on niin heikoilla kantimilla, että jaksaa vetää herneitä nenuun nettikeskustelun perusteella. Voisiko olla että olisit sittenkin... Väärässä? Niitä ihmisiä, joilla on kunnon perusteet vastustaa liittoa ja sen lisenssimaksua, emme ole tässä keskustelussa nähneet. Heidän ei tarvitse perustella päätöksiään sen paremmin itselleen kuin muillekaan.
En tykkää selitellä itseäni varsinkaan ihmisille, joilla ei pokka riitä käyttää omaa nimeään. Jatkossa en moiseen sorru, mutta tämän kerran nyt tämä sitten. Mukavia rupattelen mielelläni myös nimimerkkien kanssa ;-) Ottakaa ihmiset vanne pois otsasta, on paljon helpompi olla! Ei liitto ole mikään salaseura, joka toimii meidän kaikkien selän takana ja siirtelee papereita pinkasta A pinkkaan B. Se on aktiivisten agilityharrastajien muodostama porukka, joka oikeasti pyrkii hoitamaan sitä asiaa, mitä kukaan muu ei hoida eli agilityn asiaa. Liiton taival on vasta alussa, mutta yhden asian voin kertoa aivan varmuudella: josseivät agilityihmiset hoida asioitaan itse, niitä ei hoida kukaan muukaan. Toivotaan, että liiton työjuhdat jaksavat vetää paitsi omansa, myös meidän rivijäsenten painon. Siitä kyydistä muutama kymppi vuodesta on mielestäni äärimmäisen pieni hinta. Eri mieltä saa olla ja kuuluukin, mutta mieluummin perusteluiden kanssa ja asiallisesti tai vaikka kevyellä huumorilla kuin tällä "vedän mahalleni maihin ja hakkaan nyrkeillä lattiaa ja huudan kunnes minua kuunnellaan" -linjalla. Kukaan ei tykkää leikkiä känkkäränkän kanssa :-P
And thus endedth the lesson. Silittäkää koirianne, se laskee verenpainetta!