Jutun lähetti Agimet , Elokuun 28, 2008 kello: 14:06:12
Re: Keinun testiäVastineena juttuun: Re: Keinun testiä, jonka kirjoitti: :-) , Elokuun 28, 2008 kello: 13:32:28:
:-) kirjoitti:
» » Minulla on raudasta puomi ja keinu, vaneri pinnalla, joten onko mahdollista vaihtaa niitä tuolle matto pinnalle?» Tietenkin. Poista välirimat, ruuvaa matto vanerin pintaan ja uudet rimat maton päälle.
Njoooo . ..
Toki voihan sen noinkin tehdä tosin en SUOSITTELE . .. .
Nimittäin ensinnäkään se matto ei pysy paikoillaan kovinkaan kauaa pelkkien ruuvien varassa, toiseksi ne ruuvin kannat eivät tosiaankaan tee hyvää koiran tassuille, kolmanneksi niitä ruuveja pitkin imeytyy vettä vaneriin jolloin se vettyy (kerää ensin tuhottomasti painoa ja sitten lahoaa varsin nopeasti) ja kolmanneksi ymmärtääkseni säännät sanoo et esteen pinta tulisi olla yhtenäistä materiaalia .. . Eli jos rimat ovat maton pinnalla niin onko pinta enään sitten yhtenäinen . .. ?
Mut sitte asiaan. . .
Voin tosiaan tehdä noita vaihdoksia vanhoihin esteisiin . . . Toki esteen rungonkunto on syytä olla kohtuu hyvä (ei ruostetta), jotta siihen kannattaa tuota pintaa ruveta vaihtaan.. .
Noille rautaisille esteille ei tuo pinnan vaihto ole kovin tyyriskään toimenpide. . .
Esim. tuollaiselle 3,6m / jakso pitkälle puomille tulee hintaa kaikkineen noin 300,- euroa + rahtikulut . . . (rautainen maton aluslevy + matto + pientarpeet + työt)
Muutenkin on tarkoitukseni tarjota myös esteiden huolto ja korjaus palvelua joten tarkemmat ja tapauskohtaiset kyselyt voi suorittaa s.postin välityksellä .. .
Terv. Jari S.