Jutun lähetti kisaturisti , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:42:59
Lähtölistat?!?
Mihkäs nuo omaan käteen saatavat lähtölistat ovat kadonneet?
Onko nykyään ihan yleinen käytäntö, että kisapaikan seinällä on parit hikiset listat jotka sitten pitää opetella ulkoa?Juujuu, netistä olisi voinut printata ja silleen. Kauhia vaiva kun itsellä ei ole kotona printteriä...
Kiitän yleisö- ja kisaajaystävällisyydestä niitä seuroja joilta vielä lähtölistan käteensä saa!!!
Jutun lähetti JL , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:54:55
Vastineena juttuun: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: kisaturisti , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:42:59:Se on järjestävältä seuralta huonoa palvelua, ellei tälläisia tapauksia varten ole muutamaa valmista monistetta ilmoittautumisessa tarjolla. Toistaiseksi on näyttänyt niissä kisoissa olevan, mihin itse olen osallistunut, vaikka on ilmoitettu, että lista löytyvät vain netistä.
Itse tykkään tulostaa kotona listan, jota itse tarvitsen: onhan se ekologisempaa, kun kisaajalle ei turhaan jaeta paperia, jota kisaaja ei tarvitse.
Vastineena juttuun: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: kisaturisti , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:42:59:Printin saa muuten alle viidelläkympillä. Ja jos kotiin ei mitenkään voi hankkia, printataan listat ja kisakutsut töissä tai koulussa. Näinhän se menee :)
lähtölistan saa kun pyytää...Vastineena juttuun: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: kisaturisti , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:42:59:
Hei,
ATT:n kisoissa (ja uskon että muutkin kisajärjestäjät toimivat samoin) voi lähtölistan pyytää ilmoittautuessaan. Nyt syyskauden kisoissa vain alle 10 kilpailijaa on sitä pyytänyt ja se on heille tulostettu. Joten ei pitäisi olla ongelma, jos sitä ei ole kotona voinut itselleen tulostaa ;=)
Vastineena juttuun: lähtölistan saa kun pyytää..., jonka kirjoitti: ATT kilptmk / jaana , Lokakuun 20, 2009 kello: 14:38:10:Nykyisin ei kisapaikolle myydä pääsylippuja, mutta osallistujat maksavat osallistumismaksun. Kilpailijalla on oikeus nähdä lähtölistat tai aikataulu. Yleisöä ei virallisesti kisoissa ole, niin ei tarvi jakaa lähtölistojakaan heille. Jos kisapaikalle myydään pääsylippuja, niin on asiallista olettaa, että lähtölistan saa hankittua pientä korvausta vastaan paikanpäältä.
Tulosta listasi kotona tai kaverilla, mikäli menet turistiksi kisoihin.
Re: Lähtölistat?!?Vastineena juttuun: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: kisaturisti , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:42:59:
Itse olen tyytyväinen itse printattavaan lähtölistaan.
Kas, kun kuulun niihin lähtölistansa milloin minnekin unohtaviin ja hukkaaviin.
Nyt pysyy lista tallessa :-)
Pieni toivomus kuitenkin järjestäjille olisi.
Saisiko menossa olevan kisan lähtöjärjestyksen vielä näkyville lähelle lähtöpaikkaa. Omaa vuoroaan kun siinä odottelee ja välistä puuttuukin koiria, ei aina kuule kuulutuksia. Näin voisi pikaisesti tsekata radalla olevan koirakon ja montako siinä vielä on välissä. Siinä vaiheessa en ainakaan minä kuljeta enää lähtölistaa mukanani.
Vastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: tyytyväinen , Lokakuun 20, 2009 kello: 19:02:36:tyytyväinen kirjoitti:
» Itse olen tyytyväinen itse printattavaan lähtölistaan.
» Kas, kun kuulun niihin lähtölistansa milloin minnekin unohtaviin ja hukkaaviin.
» Nyt pysyy lista tallessa :-)
» Pieni toivomus kuitenkin järjestäjille olisi.
» Saisiko menossa olevan kisan lähtöjärjestyksen vielä näkyville lähelle lähtöpaikkaa. Omaa vuoroaan kun siinä odottelee ja välistä puuttuukin koiria, ei aina kuule kuulutuksia. Näin voisi pikaisesti tsekata radalla olevan koirakon ja montako siinä vielä on välissä. Siinä vaiheessa en ainakaan minä kuljeta enää lähtölistaa mukanani.
Itse toivoisin myös, että jossakin näkyvällä paikalla aina näkyisi mikä numero kulloinkin suorittamassa rataa.
Purinalla ainakin joskus tällainen ollut ja kivasti näkynyt jopa oviaukosta ulos asti. Riman kisoissa taisi joskus olla myös. Välillä on niin ahdasta siinä omaa vuoroaan jonottaessa, että mielellään olisi vähän syrjemmällä, varsinkin jos koira on vähänkään kuumakalle eikä kestä katsoa toisten suorituksia. Toki ymmärrän,että isoissa kisoissa tulisi turhan työlääksi tehdä niitä numerolappuja satapäin.. Ehkäpä joskus joku hommaa semmoisen digitaalisen numeronäytön! :) Varmaan ihan ilmainen ;)
LähtijätiedotVastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: JL , Lokakuun 19, 2009 kello: 17:54:55:
Varsin yksinkertainen systeemi(tosin vaikea selittää): vaatetankoon numerot 0-9, xxx (jokaisen x:n paikalle 0-9)ja tanko sisälle/halliin/hallin ovelle tai vaikka joka paikkaan. Jos numerot ovat tarpeeksi suuria ja molemmin puolin paperia (joka on kalvottu, jotta kestää sateen) numerot näkyvät myös ulos ja sisälle. Näin saadaan katettua starttinumerot 000-999.
Ei maksa paljoa. Tosin vaatii taas ehkä yhden ylim. henkilön talkoamaan ;-)tai ripeä kinttuisen koollekutsujan.
Vastineena juttuun: Lähtijätiedot, jonka kirjoitti: Mie , Lokakuun 20, 2009 kello: 22:17:03:
Kivanhan se olisi, mutta nykysin kun sisäänheittäjä huolehtii myös tuomarinsihteerin lapuista, niin ei siinä ehdi enää numeroita kääntelemään. Siihen tarvittaisiin toinen henkilö tekemään sitä, ja vapaaehtoisten kisatyöntekijöiden suma on usein aika ohut.Mie kirjoitti:
» Varsin yksinkertainen systeemi(tosin vaikea selittää): vaatetankoon numerot 0-9, xxx (jokaisen x:n paikalle 0-9)ja tanko sisälle/halliin/hallin ovelle tai vaikka joka paikkaan. Jos numerot ovat tarpeeksi suuria ja molemmin puolin paperia (joka on kalvottu, jotta kestää sateen) numerot näkyvät myös ulos ja sisälle. Näin saadaan katettua starttinumerot 000-999.
» Ei maksa paljoa. Tosin vaatii taas ehkä yhden ylim. henkilön talkoamaan ;-)tai ripeä kinttuisen koollekutsujan.
Vastineena juttuun: Re: Lähtijätiedot, jonka kirjoitti: Sie , Lokakuun 21, 2009 kello: 09:25:26:Meillä on käytössä linkin mukainen taulu, jota sisäänheittäjä operoi. Kopioitu Riihimäen vastaavasta ja Lappeenrannassakin näytti olevan hieman saman tyyppinen. Edellyttää tietysti, että tuomarinsihteerin lappujen kiikuttamiseen tulospalveluun on rekrytoitu joku nopsajalkainen raketti.
Varsinkin maneesikisoissa hälinän ym. takia on joskus hyvin vaikea saada selvää kuuluttajan jorinoista, joten tuollainen visuaalinen info auttaa.
Vastineena juttuun: Re: Lähtijätiedot, jonka kirjoitti: JL , Lokakuun 21, 2009 kello: 10:05:26:Mie en tarkoittanut lappujen kiikuttamista toimistoon radan jälkeen, vaan lappujen antamista tuomarinsihteerille ennen koirakon menoa radalle. Tällein ainakin meilläpäin nykyään toimitaan.
JL kirjoitti:
» Meillä on käytössä linkin mukainen taulu, jota sisäänheittäjä operoi. Kopioitu Riihimäen vastaavasta ja Lappeenrannassakin näytti olevan hieman saman tyyppinen. Edellyttää tietysti, että tuomarinsihteerin lappujen kiikuttamiseen tulospalveluun on rekrytoitu joku nopsajalkainen raketti.
» Varsinkin maneesikisoissa hälinän ym. takia on joskus hyvin vaikea saada selvää kuuluttajan jorinoista, joten tuollainen visuaalinen info auttaa.
Re: Lähtölistat?!?Vastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: tyytyväinen , Lokakuun 20, 2009 kello: 19:02:36:
tyytyväinen kirjoitti:
» Itse olen tyytyväinen itse printattavaan lähtölistaan.
» Kas, kun kuulun niihin lähtölistansa milloin minnekin unohtaviin ja hukkaaviin.
» Nyt pysyy lista tallessa :-)Mulla on ehkä piuhat vähän löysällä, mutta miten se, kuka listan printtaa, vaikuttaa listan mahdolliseen katoamiseen. Vai printtaatko sä niitä listoja kymmenittäin ja sitten otat laukusta aina uuden? Todella ekologista.
Vastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: ei niin fiksu , Lokakuun 22, 2009 kello: 01:36:35:ei niin fiksu kirjoitti:
» tyytyväinen kirjoitti:
» » Itse olen tyytyväinen itse printattavaan lähtölistaan.
» » Kas, kun kuulun niihin lähtölistansa milloin minnekin unohtaviin ja hukkaaviin.
» » Nyt pysyy lista tallessa :-)» Mulla on ehkä piuhat vähän löysällä, mutta miten se, kuka listan printtaa, vaikuttaa listan mahdolliseen katoamiseen. Vai printtaatko sä niitä listoja kymmenittäin ja sitten otat laukusta aina uuden? Todella ekologista.
Varmaankin kirjoittaja meinaa että jos haluaa jälkikäteen listaa vielä lueskella tai jopa tallettaa sen ;)
Vastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: ei niin fiksu , Lokakuun 22, 2009 kello: 01:36:35:ei niin fiksu kirjoitti:
» tyytyväinen kirjoitti:
» » Itse olen tyytyväinen itse printattavaan lähtölistaan.
» » Kas, kun kuulun niihin lähtölistansa milloin minnekin unohtaviin ja hukkaaviin.
» » Nyt pysyy lista tallessa :-)» Mulla on ehkä piuhat vähän löysällä, mutta miten se, kuka listan printtaa, vaikuttaa listan mahdolliseen katoamiseen. Vai printtaatko sä niitä listoja kymmenittäin ja sitten otat laukusta aina uuden? Todella ekologista.
Voi taivahan talikynttilät...
1) Lähtölistan voi tallentaa omalle koneelle...
2) Listan voi nitoa kiinni muihin kutsupapereihin, joten pysyy paremmin tallessa, kuin yksittäinen paperi. Ei tuulikaan vie niin herkästi mukanaan;-)
Ja jätetään nuo ekologiapuheet nyt ihan muihin tarkoituksiin... jookos. Asioita voi tehdä ihan muutenkin, kuin aina tuo ekologinen puoli mukamas ajatuksena...Turhaa sädekehän havittelua. Ekologisesti voi elää ja olla ilman, että sitä pitää joka käänteessä mainostaa.
Vastineena juttuun: Re: Lähtölistat?!?, jonka kirjoitti: voi hyvä tavaton... , Lokakuun 23, 2009 kello: 19:18:50:Jos kilpailussa on vaikka toista sataa kisaajaa ja jokaiselle monistetaan nippu paperia, joka kisan jälkeen lentää suurimmalla osalla roskiin,
ei se välttämättä fiksua touhua ole.