Jutun lähetti Marika , Maaliskuun 4, 2005 kello 16:59:06
Re: : )Vastineena juttuun: Re: : ), jonka kirjoitti: Majka , Maaliskuun 4, 2005 kello 15:13:57:
Tuossa jokin aika sitten tein päätöksen, etten ota kantaa asioihin suuntaan enkä toiseen, juuri siitä syystä, että aina on jollain se vihreä palkokasvi nenässä.
Olen erittäin tyytyväinen siihen, että tällaisia asioita nostetaan esiin. Vaikka kyseisen "ihmettelyn" nyt olikin lähettänyt oma serkkuni Carita:)
Kyse ei siis välttämättä ole siitä, etteikö asiaa olisi saanut selville muutakin kautta. Nyt kuitenkin saatiin sitä OIKEAA ja TÄRKEÄÄ keskustelua ja ajatustenvaihtoa aikaiseksi.Itse olen koko ajan ollut kilpirauhastutkimuksista samaa mieltä, mitä varmasti valtaosa ponien kasvattajista ja omistajista. TUTKIMUKSIA on tehtävä. Se on ainoa tapa, jolla saamme arvokasta tietoa kilpirauhasen vajaatoiminnan yleisyydestä ja ehkä joskus vuosien päästä myös sen periytyvyydestä olemassa olevassa kannassamme.
Kantamme on, kuten jo muidenkin kirjoituksissa tuli ilmi, erittäin suppea. Tällä hetkellä suurin osa koiristamme polveutuvat samoista suvuista. Tietenkin suurimpana "syypäänä" voi pitää meitä kasvattajia, jotka 90-luvulla käytimme paljon samansukuisia koiria seurauksia ajattelematta. Nyt myöhemmin olemme sitten huomanneet, miten vaikeaa koirien yhdistäminen toisiinsa on, kun jokaisen sukutaulusta löytyvät samat koirat.
Ikävintä tässä kaikessa on se, että monia hyviä, erisukuisia koiria jäi liki kokonaan käyttämättä.
Tästä kantamme pienuudesta johtuen olen sitä mieltä, ettei ole ollut ollenkaan huono asia seurata Ruotsin jalanjälkiä monissa koirien tutkimiseen liittyvissä asioissa juuri oman rotumme kohdalla. Mutta, jos suljemme kaikki koirat, joissa EPÄILEMME jotain sairautta puhkeavan kenties sen elinaikana, pois jalostuksesta, olemme kohta todella tukalassa tilanteessa.
Kantamme on pieni ja jos jollain koiralla on rodulle annettavaa esim vieraan sukunsa puolesta, ei mielestäni esim TgAA positiivisuus saa olla este.
Toki kaikkien tavoitteena on varmasti jalostaa mahdollisimman terveitä koiria, joten selvästi sairaiden koirien käyttöä ei saa missään nimessä suvaita!Jalostustoimikunnassa jo pitkään istuneena, voin sanoa, että olemme todella miettineet moneen kertaan uudelleen jalostussuosituksiamme. Nyt kun Kennelliitto haluaa kaikilta yhdistyksilta uudet, ajanmukaiset jalostussäännöt, olemme jälleen uuden pohdinnan edessä. Myös Pevisa on nyt kohdallamme hyvin ajankohtainen.
Olemme viime vuonna pohtineet hartaasti TgAA positiivisten koirien käyttöä jalostuksessa ja tehneet päätöksen siitä, että jalostustoimikunta voi antaa puoltavan lausunnon positiivisten koirien käytöstä. Tähän mennessä on käsitelty neljä hakemusta, joihin kaikkiin on annettu myöntävä päätös. Toki jalostustoimikunta edellyttää seurantaa näiden pentueiden osalta.
Nyt meillä on siis myös käytännössä mahdollisuus nähdä, onko TgAA positiivisten koirien käyttö järkevää ja miten paljon riski sairastua kilpirauhasen vajaatoimintaan lisääntyy.Kuten jossain aikaisemmassa keskustelussa on todettu, ei onneksemme ole kyse mistään invalidisoivasta sairauksesta, vaan hoidettuna vajaatoimintakoirat voivat elää täysin normaalin ja pitkän elämän.
Tässäpä siis jotain ajatuksia ja muuta, koskien kilpirauhasen vajaatoimintaa.
Sitten tästä toisesta mieliä kuohuttaneesta aiheesta;)
Olen täysin samaa mieltä "valio-osiosta" Majkan kanssa. Mielestäni siellä pitäisi näkyä tasapuolisesti KAIKKI suomalaiset valionarvon saaneet koirat.
Sariannan vastaus ja selitys siitä, että hän on saanut lehdet vasta vuodesta 2000, ei mielestäni selitä asiaa, miksei sivuilla kaikkia valioita ole. Sieltä kuitenkin löytyy OSA niistä vanhoistakin, ennen vuotta 2000 valioituneista, koirista.
Sekä Majkan että Tintin ehdotukset ovat hyvät, toivottavasti niitä myös päästään toteuttamaan.Sitten; jo useammasta viestistä on saanut lukea, ettei viestit ole saavuttaneet päämääräänsä tai jostain muusta syystä kyseinen asia on jäänyt hoitamatta.
Olisiko nyt niin, että liian moni asia on jäänyt yhden ihmisen harteille??
Olemme jo aikaisemmin olleet, kerhon historian aikana, samankaltaisen ilmiön edessä. Kerhoa ns "pyörittää" yksi henkilö, jolle on kasaantunut liki kaikki kerhoon liittyvät tehtävät. Itsekin hallituksessa pitkään "istuneena" tiedän, kuinka helppoa on, kun voi luottaa jonkun muun tietoon ja taitoon asioiden hoidossa. Näin ei kuitenkaan saisi olla, tehtäviä tulee jakaa tasapuolisesti ja hallitukseen valittujen täytyy kaikkien myös osansa hoitaa.
Tiedän, että kaikilla on ne omat juttunsa ja tätä tehdään vain omasta halusta. Itse vetäydyin aikoinani tästä luottamustehtävästä, kun huomasin ettei ollut enää aikaa eikä annettavaa.
Tämän ei siis ole tarkoitus ketään syytellä tai jollain lailla muutenkaan moittia. Toivoisin vaan ihmisten menevän itseensä ja miettivän, miten minä voisin asiassa auttaa, eikä aina etsivän hyviä selityksiä. Joskus voi ihan suoraan sanoa, että en saanut asiaa hoidettua ja pahoitella sitä.
Kerhon luottamushenkilöt EIVÄT saa vierittää syytä asioiden toimimattomuudesta kerhon jäsenten harteille, varsinkaan jos jäsenet ovat toimineet juuri niinkuin on ohjeistettu.Toivon, nyt että kirjoitukseni otetaan rakentavasti eikä aleta "tukkanuottasille".
Viimeksi, kun hallitusta Juttupalstalla "arvostelin", päätettiin että tekstit tulee poistaa. Istuin silloin itsekin hallituksessa;), eikä tekstejä sitten jostain syystä poistettukaan.Nyt ole kirjoittanut ainakin osan päässäni pyörivistä ajatuksista.
Muistakaa, kukaan meistä ei ole täydellinen ja asioiden onnistumiseen tarvitaan monesti useampaa tekijää ja yhteen hiileen puhaltamista.Marika