Jutun lähetti Fia , Heinäkuun 19, 2007 kello: 04:32:31
Re: Koiran ruokahaluttomuusVastineena juttuun: Re: Koiran ruokahaluttomuus, jonka kirjoitti: Sarianna , Heinäkuun 19, 2007 kello: 03:31:19:
Sarianna kirjoitti:
» Omasta kokemuksesta voin sanoa sen verran, että turha on pakottaa syömään, kyllä se ruokahalu sit jossain vaiheessa palaa. Ite taistelin lähes 2-vuotiaaks asti oman belgini syömättömyyttä, mutta sitten tämä ongelma hävis kuin tuhka tuuleen ja nyt syödään muittenkin ruoat jos vaan on mahdollista. Ite en siis huolehtis vaikka koira alkais oleen laihassa kunnossa (vaikka ittee välillä hävettäis koiran laihuus)tuskin se itteensä kumminkaan nälkään tappaa...» -sarianna-
Meillä Into ei meinaa aina haluta syödä. Oon vaan tehny niin että tarjoon nappulaa(ilman kaiken maailman herkkumausteita), jos ei kelpaa, ruoka pois ja illalla uudestaan. Nykyään syö kerran päivässä, kahdesti turha antaa ko ei aamusin maistu. Herkkulisäkkeet saa sitte ku on "kunnon" ruoka syöty. Oon huomannu myös että mitä enemmän kuluttaa, sitä enemmän tajuaa syödä, eli päivänä jollon ollaan pitkään liikenteessä maistuu ruoka paremmin ku laiskana päivänä. Tuskin yksikään terve koira itseään nälkään tappaa.